Водната база на Националната спортна академия (НСА) край Несебър окончателно е защитена от строителни и други претенции. Днес парламентът включи базата в списъка на спортните обекти и съоръжения с национално значение към Закона за физическото възпитание и спорта, с което се преодоляват дефектите на предходните правителствени решения за обявяването на базата за национален обект, обясни за Investor.bg доц. Христо Константинов, ръководител на катедрата “Водни спортове” в Академията.
Доц. Константинов посочи, че решението на Министерския съвет от 2010 г., с което водната база беше обявена за обект от национално значение, е било отменено от Върховния административен съд (ВАС) с мотива, че базата не е включена в специалния списък към Закона за физическото възпитание и спорта.
По думите му обаче ВАС бърка режима за националните обекти по смисъла на закона за националната собственост, както и режима за важните инфраструктурни обекти, които също са с национално значение, и се различават от обектите, защитени със закона за спорта.
През 2012 г. кабинетът “Борисов” прие ново решение, с което обяви учебната база на НСА край Несебър за обект от национално решение, което на практика се “бетонира” с днешното решение на Народното събрание.
Освен водната база, Парламентът включи в списъка всички обекти на НСА в София с обща площ 274 дка - "Открити спортни обекти и съоръжения - игрища за видове спорт" и "Закрит спортен комплекс за обучение и тренировки". Всички тези обекти са дефинирани и като територия и имат идентификатор, обясни доц. Константинов.
Заради включването на водната база в списъка към Закона за физическото възпитание и спорта ще се наложи спорните 85 дка, за които от години НСА и частни собственици водят битки, да бъдат отчуждени и на собствениците да им бъдат изплатени обезщетения, допълни той. С тази задача вероятно ще трябва да се заеме новото правителство.
Доц. Константинов припомни, че в Закона за устройството на територията е регламентирано, че щом дадена територия бъде обявена за национален обект, незабавно се отменят всички подробни устройствени планове (ПУП) и строителни разрешителни за обекти върху тази територия. Регионалният министър трябва да определи какво може да има върху тези терени, посочи той.
Ръководителят на катедрата “Водни спортове” в НСА каза още, че е постигнато споразумение със собствениците на терен, върху който беше построена сграда с апартаменти. Заради строителството върху имота беше отрязан пътят до пристанището и кея на обучаващите се.
В края на март съдебен изпълнител трябваше да въведе НСА във владение на сградата. Това обаче не се случи заради претенциите на нови собственици. През април и май Академията е водила разговори със собствениците и двете страни са стигнали до компромисно решение. Всички купувачи на апартаменти в сградата ще имат достъп до имотите си и няма да пречат на работата на НСА. Същевременно е отворен и достъпът на обучаващите се до пристанището и кея и е изграден нов път дотам.


Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Министър Стоянов: Нямаме отговор от Украйна за дрона
Лавров: ЕС изнудва Вучич да застане срещу Русия
Доц. Даниел Бенатов: Путин не може да си позволи мир
Измама за $1,2 милиона? Инвеститори съдят Селена Гомес
Погребаха Георги Кузев: Дядо Николай със силна реч за липсата на любов и смъртта