Близо 250 договора са сключени по националната програма за саниране на панелните блокове досега, съобщи пред БНР министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
„Още толкова има подадени и одобрени за финансиране на този етап и предстои сключване на договори“, допълни Павлова.
Тя информира, че започват дейностите по енергийно, техническо и конструктивно обследване на сградите.
„Над 1500 са сдруженията на собствениците, които са вече регистрирани. Аз съм оптимист. Надявам се до края на лятото, есента, да видим първите сгради“, посочи регионалният министър.
Правителството одобри новата национална програма за саниране на големите блокове, строени по индустриален способ, в началото на тази година. Финансовият ресурс на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради е 1 млрд. лева, а териториалният й обхват включва 265-те общини в България.
Допустими за кандидатстване са всички многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство); ППП (пакетно повдигани плочи); ЕПК (едроплощен кофраж); пълзящ кофраж и разновидностите им, с минимум 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение.
От 2016 г. ще се допуска с пари от националната програма да се обновяват и жилищни сгради с до 36 апартамента, намиращи се в общини, които не попадат в обхвата на оперативната програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Заложеният в програмата бюджет е 180 млн. лева.


Киев се оправда: Украйна не подкрепила DARA заради един от авторите на "Bangaranga"
Два основни варненски автобуса са с летни разписания от днес
Aкция по кръводаряване организират във „Владиславово“
Мъж стреля с прашка по деца, друг заплаши малчуган с пистолет
Йотова посети завод край Баку, изграден с изцяло българска инвестиция
Ще слушат ли САЩ френската лекция да не харчат толкова
Goldman Sachs: Централните банки увеличават покупките на злато
Финансовите министри от Г-7 ще обсъдят световните развития след срещата Тръмп-Си
Бунтът срещу британския премиер съживи дебата за завръщане в ЕС
Лескюр смята, че европейската икономика е доста устойчива
Ferrari се сбогува с чистия V8 с уникална суперкола
Mercedes-Benz е готов да произвежда военна техника
Сигурен залог – най-добрите хибридни системи от Япония
Honda тайно подготвя конкурент на Toyota Land Cruiser
Dacia Sandero II на старо - струва ли покупката на толкова евтина кола?
Гълъб Донев за бюджета: съкращения, Евровизия, автоматичният скок на заплати пада
Мъж от Нови пазар шофира след употреба на четири вида наркотици
Единен билет за влак в ЕС, но в България това е равносилно на фантастика
Моуриньо се завръща начело на Реал Мадрид
преди 11 години Интересно ми е колко сгради ще санират с тези пари.Защото ако вземат пример от Масларова отговор Сигнализирай за неуместен коментар