IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Саниране или социална програма за строителни фирми?

Защо с пари на данъкоплатците държавата ще повишава стойността на имотите на малка група граждани, пита Зорница Славова от ИПИ

13:40 | 11.01.15 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Саниране или социална програма за строителни фирми?

От няколко години се говори за санирането на панелните блокове, колко пари са предвидени и какви ползи носи то. Напоследък санирането започна шумно да се рекламира, въпреки че за последната година и половина от началото на програмата „Енергийно обновяване на българските домове” по ОП „Регионално развие” 2007-2013, която е в размер на 2 млрд. лв., само два блока са санирани, основно заради бавене на търговете по различни причини. Това се казва в анализ на икономиста Зорница Славова от Института за пазарна икономика (ИПИ).

В края на миналата година се взеха две решения. Първо, държавата ще поеме съфинансирането, което е 25% от общата стойност на обновяването на сградата и което трябваше да се плаща от собствениците. Тези пари все още не са осигурени. Второ, дейностите по програмата ще бъдат делегирани на общините, вместо на регионалното министерство, за да се избегне бавното избиране на изпълнителите, както казва министърът на регионалното развитие.

Регионалното министерство дори започна да разпространява брошура, с която разяснява как става безплатното саниране. Общо взето сградата трябва да е с минимум 36 апартамента и етажната собственост да регистрира сдружение, за да кандидатства. След оценка и одобрение съответната община избира изпълнител по Закона за обществените поръчки.

Фундаменталният въпрос е защо държавата ще се грижи и ще използва парите на данъкоплатците за повишаване на стойността на имотите на малка група граждани.

Всъщност, идеята на министерството е да предостави парите, но после да си върне средствата от някоя международна финансова институция чрез т. нар. зелени сертификати.

Да, но програмата започва, а изобщо няма яснота откъде точно държавата ще покрие парите и кога, така че засега ще се използват парите от данъци за „безплатно саниране”. Това дори би могло да се превърне в добър бизнес – изкупуване на панелни жилища и продаване на по-висока цена след санирането.

Решението за закупуване на подходящо жилище според възможностите и неговото поддържане е на собственика, а не на всички български граждани. Като гледаме шарените панелки, доста хора са си направили сами санирането. Много е вероятно те да се чувстват дискриминирани и дори някои от тях да не искат да подпишат документа за кандидатстване за саниране на блока (в програмата изрично се казва, че ще се санират цели жилищни сгради).

Другото изискване за регистриране на сдружение от собствениците също ще създаде проблеми, тъй като вероятно голяма част от живущите няма да искат да се обвързват юридически със своите съседи, особено в такива големи блокове. Самата бюрократична процедура за регистриране на сдружение също би отказала голям брой кандидати за саниране. Държавата иска да „помогне”, но пак е по трудния и скъп начин.

Държавата всъщност даже не се справя и затова прехвърля отговорността за избор на изпълнител, контрол на работата и отчитане на общините. В допълнение регионалният министър в прав текст казва, че „заедно с Камарата на строителите прецизираме изискванията към общините за провеждане на тръжните процедури и работим по типизирането на тръжната документация, за да могат изискванията да се поставят така, че дейностите да достигнат до малките фирми”.

Изведнъж санирането започва да се превръща и в социална програма за строителни фирми и няма да се избира фирмата, която предлага най-добри условия, независимо колко е голяма. И това не е единственият проблем - един поглед на произволен одитен доклад на Сметната палата на някоя община дава ясна представа за проблемите с обществените поръчки и сериозните съмнения за корупция в общините. Така програмата за саниране би могла да бъде и един удобен канал за корупция и даване на много пари на „наши хора”.

Така или иначе, парите все още не са осигурени, а медийният шум създава впечатление за поредния безсмислен популизъм. Санирането на жилищата на гражданите не трябва да е национална кауза, а държавата и нейните данъкоплатци не са съсобственици на частните жилища в панелките, за да наливат огромен ресурс в тяхното поддържане и то по съмнителни канали и с изпълнители, които са избрани по дискриминационни изисквания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:20 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
:) Не бих коментирал пост, написан с главни букви, в който също пише (с главни букви) "СТЕРУПОР"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 0
mapto
преди 9 години
За земята с много добри предложения:http://***.dnevnik.bg/zelen/stil_na_jivot/2015/01/08/2450099_predlojeniiata_na_za_zemiata_za_bezplatnoto_sanirane/Ако не се вземат предвид, със сигурност вече не можем да говорим за некомпетентност, а за чиста злонамереност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 3
toto
преди 9 години
Явно крас никога не посещавал лекция по право иначе щеше да знае разликата между юридическо и физическо лице...покрай сдруженията има много далавери, но чак до отнемане на собственост няма как да се стигне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
На никой не му пука за жизнения стандарт на българина! Това е последното нещо, за което би му хрумнало на чевек във връзка със стандарта на живот на българина. :))) крас е прав! Точно такава е каквато я е описал целта! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 17
vinsa
преди 9 години
Ти адвокат ли си? Веднага разбра какъв бил злият план, типичен бай ***. Аз не съм адвокат, ама виждам че имаш сериозни грешки във версията си. Управителите на това сдружение, ще бъдат хора от входовете, познати на всички живущи, няма да избрани/назначени от някъде другаде. Освен това на тях ще им се делегират подходящи права за целите на санирането, не да теглят кредити или да продават собствеността на сдружението, това ще стане с адвокати, които ще подготвят договорите за учреждаването на сдруженията. ОБЯДА НЕ Е БЕЗПЛАТЕН, ще го плащат данъкоплатците, схемата е ясна, да се облажат избрани строителни фирми, но хората в панелките ще намажат също, ако ремонтите са качествени естествено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 32 rate down comment 2
крас
преди 9 години
ВЪНШНИТЕ СТЕНИ НА ПАНЕЛКИТЕ СА С ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ ОТ 8 см. СТЕРУПОР.ВАЖНО Е НАРОДА ДА СЕ НАБУТА В ТЕЗИ ТКЗС-та НАРЕЧЕНИ "СДРУЖЕНИЯ" БЕЗ ТЯХНАТА РЕГИСТРАЦИЯ И ЗАФОРМЯНЕТО ИМ КАТО ЮРИДИЧЕСКИ СУБЕКТ НАМА КАК "ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ" ДОМУОПРАВИТЕЛИ ОТ ИМЕТО НА СОБСТВЕНИЦИТЕ ДА ТЕГЛЯТ КРЕДИТИ ОТ БАНКИТЕ!Нали се сещате какво се случва когато това СДРУЖЕНИЕ изпадне в невъзможност да обслужва кредита? ТО ПРОСТО ФАЛИРА , А ЧЛЕН КООПЕРАТОРИТЕ ТУБЯТ СОБСТВЕНОСТТА СИ!!Регистрацията на СДРУЖЕНИЕТО отключва схемата на лишаването ви от частна собстваност която ясно е разписана с мероприятията посочени в ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВРОСТ!!Бедна ви е фантазията за какви мероприятия иде реч!!БЕЗПЛАТНИ ОБЯДИ НЯМА!Нито държавата има милиарди , нито пък ЕС!Идеята е да ви набутат доброволно в тези обречени на фалит ТКЗС -та!НАВРЕМЕТО НАСИЛА ВКАРАХА ХОРАТА СЪС ЗЕМЯТА ИМ В ТКЗС-та, СЕГА ГО ПРАВЯТ С ЛУКАВСТВО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 31 rate down comment 2
крас
преди 9 години
Всъшност цялата тази тупортия се свежда до едно: ДА СЕ ПРИНУДЯТ ХОРАТА ДОБРОВОЛНО ДА ВЛЕЗНАТ В КАПАНА НА "СДРУЖЕНИЕТО" КОЕТО СИ Е ЕДНО ЧИСТО ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО ПЛАЩАЩО ДАНЪЦИ И ВОДЕЩО СЧЕТОВОДЕН ОТЧЕТ!!В Закона за управление на етажната собствиност са посочени ДВЕ ОПЦИИ на влизане в тези нови ТКЗС - та . Едната е тази на регистрирането на СДРУЖЕНИЕТО което като търговското дружество се заформя като правен субект управляващ нововъзникналата КООПЕРАТИВНАТА СОБСТВЕНОСТ.Така без да предполагате делигирате права на разпоридителност на непознати на вас лица които оперират с ПРЕВЪРНАЛИЯТ СЕ В КООПЕРАТИВНА СОБСТВЕНОСТ ваш ЧАСТЕН ИМОТ.Тези лица теглят КРЕДИТИ, СКЛЮЧВАТ ДОГОВОРИ БЕЗ ДА ВИ ПИТАТ, а вие сте длъжни САМО да плащате задължението си към ТКЗС-то!Втората необвързваща форма на сдружаване е ОБЩО СЪБРАНИЕ, която не е обвързваща с такива посочени по горе зависимости!!ИНАЧЕ НИТО ДЪРЖАВАТА ИМА МИЛИАРДИТЕ НИТО ПЪК ЕС !Само сиренето в капана за мишки е без пари!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 50 rate down comment 0
doba
преди 9 години
'Нашите' фирми ще санират жилищата на 'нашите' хора с нашите пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 28
mitkopom
преди 9 години
Мисля че авторката има известно право но доколкото разбах само част от парите са държавни останалите са европейско финансиране...освен това тази инвестиция би следвало да генерира икономия на енергия която ще повиши поне малко жизнения стандарт на живеещите в панелни блокове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 20
Буда Гоцев
преди 9 години
"малка група граждани" ?!?! Славова, ти да не си китайка - само там 2 млн. са "малка група граждани" ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още