Обществените и частни сгради с над 200 места за паркиране и гариране ще са длъжни да извършат транспортно проучване за натоварване на уличната мрежа и градската среда от трафик, породен заради изграждането им. Това предвижда проект за промени в Наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии, публикувана за обществено обсъждане, информира Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Целта е да се проучи допълнителното натоварване на уличната мрежа и градската среда от трафика, който ще се привлече в даден район от изграждането на нови обекти, за които са предвидени повече от 200 паркоместа.
Освен за нови, задължението ще важи и при надстрояване, пристрояване и промяна на предназначението на съществуващи сгради, които биха довели до създаване на повече от 200 места за паркиране и ще натовари значително уличната мрежа и градската среда.
Наредбата има за цел да регламентира комфорта на гражданите с въвеждането на механизъм за предварително транспортно проучване, което ще се взема предвид от органа, компетентен да одобри инвестиционния проект.
Общинските съвети в общините ще могат да разработят изисквания за определяне на обхвата и съдържанието на проучването за нови обекти с необходими или предвидени повече от 200 места за паркиране и гариране.
Започналите до влизане в сила на наредбата производства по съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж се довършват по реда на тази наредба. За започнато производство по съгласуване и одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се смята внасянето на инвестиционния проект за съгласуване и одобряване.
Наредбата и мотивите към нея са публикувани на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в Портала за обществени консултации. Заинтересованите лица могат да изразят становищата си в 14-дневен срок.


Трети ден полицията във Варна издирва 11-годишната Наталия
Силно земетресение разлюля Гърция
Джип на Гранична полиция се обърна на АМ "Струма"
Съдят мъж, убил баба си по особено мъчителен начин
Ръст на туристите и недостиг на работници бележат летния сезон досега
Щ. Ножаров: Сегашният експанзивен бюджет противоречи на икономическата логика
Ванс: Притесняваме се по ядрения въпрос в Иран
Какво се очаква от визитата на Такаичи в Индия
Новините в развитие
AI за пръв път излиза на политическата арена
Северна Италия забрани старите дизели
Легендарна Alfa Romeo 155 се завръща със 750 коня
Skoda потвърди пускането на индийски модел в Европа
BMW готви огромен и луксозен SUV с 800 к.с.
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Димитър Радев: Бюджетът показва задълбочаване, а не обръщане на негативната тенденция
Костадинов: Ако Атанасова има политически морал, трябва да подаде оставка
Столична община си търси 25,4 млн. евро за транспорта, липсвали в проектобюджета на ПБ
Майката на изчезналата Наталия: Тръгна с Асен, защото той заплаши, че ще ме убие
“Операция История“ отбелязва 75 години Държавна агенция “Архиви“ и разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
преди 7 години Сетиха се кога да го приемат това - след една камара сгради вече построени или одобрени за строеж... отговор Сигнализирай за неуместен коментар