Междуведомствена работна група ще направи преглед на законовата рамка, свързана със собствеността на планинските хижи и културно-археологическите обекти и управлението им в контекста на социализацията на туризма.
В четвъртък министърът на туризма Стела Балтова обсъди проблемите, свързани със стопанисването и управлението на планинските хижи, хижите хотели и заслоните в България, с представители на Българския туристически съюз. В срещата участваха експерти от министерствата на туризма и на правосъдието, съобщава пресцентърът на Министерството на туризма.
Балтова заяви, че през годините много неща са се променили и то не в ползва на обществения интерес и съхраняването на планинските и високопланинските обекти за пешеходен туризъм. „Бихме искали стопанисването на хижите да намери ново и устойчиво решение“, подчерта тя. По думите ѝ хижарите са гостоприемни хора, които милеят за планината и нейното опазване.
В междуведомствената група, която предстои да бъде създадена, ще участват експерти от министерствата на туризма, на регионалното развитие и благоустройството, на културата, както и министерствата на младежта и спорта, на отбраната, на правосъдието. Целта е да бъдат решени адекватно и компетентно всички настоящи проблеми, свързани със статута на хижите у нас.
Представителите на Българския туристически съюз изведоха необходимостта от пълна координация на държавните органи и регламентирането на професия „хижар“, което би допринесло за по-доброто стопанисване на планинските обекти, както и до повишаване качеството на обслужване.
Обсъдена е била и възможността за създаването на съвременна и единна маркировка, в това число метални знаци – колове със слънчеви батерии и с интелигентни системи, които да помагат на изпадналите в беда туристи-планинари.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Николай Кокинов с оценка: ВСС е развял белия флаг
Мартин Димитров, ДБ: Проблем с растящите цени има
Кайли Дженър не искала да е с Тимъти Шаламе на "Мет Гала" заради проклятие
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани