Жилищните цени в най-скъпите квартали в Лондон се понижиха на месечна база за първи път от четири години заради несигурността около данъците върху имотите и предстоящите избори, които разколебават купувачите, предаде Bloomberg.
Цените в 13 квартала, сред тях Челси и Мейфеър, които консултантската компания Knight Frank определя като първокласни централни райони на британската столица, са се понижили с 0,2% през ноември спрямо октомври, което е първият спад от октомври 2010 г., сочат данните на компанията.
Пазарът на луксозни жилища в Лондон губи инерция, след като се представяше по-добре от останалата част от Великобритания от 2009 г. насам.
Опозиционната Лейбъристка партия планира да събере 1,2 млрд. паунда (1,9 млрд. долара) от налагането на годишен данък върху жилища, оценени на над 2 млн. паунда, ако спечели изборите следващата година. Лейбъристите и Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън имат равна подкрепа от по 31% в проучване на YouGov/Sun от 28 ноември.
„Трудно е да се изредят конкретните причини за спада на цените по степен на влияние, но изглежда сред тях са предстоящите общи избори във Великобритания, предложението за данък върху големите имоти и влиянието на данъчната реформа за капиталовата печалба за чужденците”, обяснява Том Бил, директор жилищни проучвания в Лондон в Knight Frank.
Нарастването на цените на годишна база се забавя до 6,1% през ноември спрямо тазгодишния връх от 8,1% през юни, отчитат от компанията. Средното поскъпване за страната като цяло е било 8,5%, отчетоха ден по-рано от кредитора Nationwide Building Society.
Потенциалните купувачи от Азия, Близкия изток и Русия, които допринесоха за поскъпването на жилищата в централните райони на Лондон, сега са изправени пред поскъпващия паунд, както и серия от данъци, наложени от правителството на Камерън.


Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 3
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Месечна нумерологична прогноза за юли 2026
Спипаха дилър с над половин килограм фентанил за близо 31 000 евро
Украйна разполага тежки роботизирани камиони на фронтовата линия
Киев напредва в технологичната надпревара с Русия чрез AI и сателитни системи
Тристранката обсъди бюджетите за 2026 г., пълно съгласие няма