Рекордните 65 млрд. евро са били инвестирани през последните три месеца на миналата година на пазара на бизнес имоти в Европа, сочат данните на консултантската компания DTZ, цитирани от онлайн изданието property-magazine.eu.
Обемът на инвестициите за цялата 2014 г. достига 186 млрд. евро, отчитат още консултантите.
Силни ръстове на инвестиционната активност са отчетени на всички водещи пазари, като във Великобритания, Германия и Франция е съсредоточена 70% от активността през годината. Най-силен ръст е регистриран обаче в периферните пазари – Ирландия, Италия и Испания, където обемите са скочили с над 93% до 15,5 млрд. евро, както и в държавите от Бенелюкс, посочва Магали Мартон от DTZ.
Инвестициите в офиси остават основен двигател на инвестиционната активност на пазара на бизнес имоти в Европа с 44% дял от общия обем на инвестициите. Засилва се обаче интересът към индустриалните имоти, като обемът на инвестициите в този сегмент от пазара достига рекордните 21 млрд. евро през миналата година заради засиленото търсене на складови и логистични площи, особено в Централна и Източна Европа.
Компанията отчита засилване и на чуждите инвестиции на пазара на бизнес имоти в Европа, и на местните. Презокеанските инвеститори обаче са водещ двигател на активността с обем от 56 млрд. евро, или 30% от общия обем на инвестициите.
Най-силен ръст на интереса към европейските пазари записват американските инвеститори. През последните три месеца на годината американските инвестиции в бизнес имоти на Стария континент достигат 8 млрд. евро – почти колкото през предходните три тримесечия, взети заедно. Активността им не се ограничава само до традиционните за тях пазари – Великобритания и Германия. Американските компании се насочват и към Испания, Холандия и Скандинавските страни.


Задържаха нагли крадци във Варна и Девня
Възрастен мъж мина стотици километри с влака, само за да бъде 2 часа на плажа във Варна
Зевс - кенгуруто, което живее във Варна ВИДЕО
Свободен вход за Аладжа манастир на 15 август за Деня на Варна
Иво Христов: Управленската програма съдържа доста нови идеи, част от тях радикални
Български автономни роботи ще съчетават физическия и дигиталния свят
В икономиката на суперзвездите всички трябва да сме готови за нова кариера
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Мъж подаде сигнал за неправилно паркиране, който завърши със заплахи
Първан Симеонов за случая Георги Кузев: Правилен хейт всъщност няма
Адемов: МРЗ трябва да се определя с ясна формула, ножът е опрял до кокала
"Звярът на Балканите" иска на свобода въпреки агресията си в затвора
Добри са условията за туризъм в планините