Цените на жилищата в САЩ нарастват по-бързо в сравнение с очакванията на анализаторите, показват данните на консултантската компания Zillow, цитирани от онлайн изданието propertywire.com.
През последната година цените са се увеличили с приблизително 5 на сто, показва статистиката на компанията. Това е с почти 3 процентни пункта над прогнозите.
Същевременно се отчита и спад на имотите, обявени за продажба, с 3,4% за една година, което е сериозна спънка пред купувачите на първи дом от една страна заради свития избор и от друга – заради ръста на цените предвид по-слабото предлагане.
Освен дисбаланса между търсене и предлагане, сред основните двигатели на цените са и по-силният ръст на доходите, увеличаването на заетостта и спада на безработицата и ниските лихви по ипотеките, посочва компанията.
По-богат избор от жилища имат купувачите, които търсят апартаменти в градовете и особено в луксозния сегмент, заради по-активното строителство в последните години. В по-ниския сегмент от пазара или при еднофамилните жилища купувачите все по-често стигат до ожесточено наддаване на търгове.
Освен цените на имотите за продажба, компанията отчита и ръст на наемите през последната година – с малко над 3%. Темповете на увеличение обаче се забавят в сравнение с миналата година, когато беше отчетено повишение от 7 на сто.
Най-силен ръст на наемите е регистриран в района на Портланд, Сан Франциско, Сиатъл, Сан Хосе и Денвър.
Очакванията са наемите да продължат да растат, макар и с по-бавни темпове, като за следващите 12 месеца увеличението ще достигне малко над 2%.


Варна е сред водещите области по нови жилища с "Акт 16"
Бързият влак за Варна блъсна и уби жена
ЕЦТП: „Туризмът за шофьорски книжки“ заобикаля закона и създава риск за всички на пътя
Организират редица инициативи за Международния ден на младежта във Варна
Чужденец, ползвал фалшива шофьорска книжка, бе осъден във Варна
Търговският бум в Китай устоя на екстремните бури, подкрепен от AI търсенето
OpenAI носи около 70% от приходите на Microsoft от изкуствен интелект
Цените на храните стигнаха тригодишен връх след нови опасения за доставките
Покупките при спад извеждат златото към най-силната седмица от януари
Голямата драма в НАТФИЗ даде живот на микродрамите в България
Защо ангренажната верига на китайски коли не се сменя по график
Bugatti превърна Bolide в шедьовър за колекционери
Тръмп: Хората с електромобили са „болни“
Французин записа антирекорд - 566 глоби за паркиране
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Риболовна мрежа изплува от от езеро Близнака в Рила СНИМКИ
Полицаи спипаха над 350 кг канабис в местност в петричко село
Йотова за Стефан Цанев: Творчеството му вдъхновява поколения
Иззетият фентанил е за близо 300 млн. евро, ГДБОП с нови данни за наркогрупата (ВИДЕО)
Чужденци самокатастрофираха, удариха се в мантинела, канавка и дърво