Продажбите на нови еднофамилни жилища в САЩ неочаквано намаляват за втори пореден месец през май, което показва, че по-ниските лихви по ипотечните кредити все още не стимулират буксуващия жилищен пазар, предава Ройтерс.
Министерството на търговията на САЩ съобщава, че продажбите на нови жилища намаляват със 7,8% до сезонно изгладен годишен темп от 626 хил. единици през миналия месец. Това е най-ниското им ниво от декември.
Темпът на продажбите през април е ревизиран към повишение от 679 хил. единици спрямо обявените преди това 673 хил.
Анкетирани от Ройтерс икономисти прогнозираха, че продажбите на нови жилища, които съставляват около 10,5% от продажбите на жилищния пазар в САЩ, ще нараснат с 1,9% до 680 хил. единици през май.
Продажбите на нови жилища са тласкани от строителните разрешителни и са волатилни на месечна основа. Те намаляват с 3,7% спрямо същия период на миналата година.
Средната цена на новите жилища се понижава с 2,7% спрямо предходната година до 308 хил. долара през май.
Жилищният пазар остава вял, въпреки че лихвите по ипотечните кредити също намаляват. Строителните компании продължават да се оплакват от недостиг на земя и работна ръка.
Данни от миналата седмица показаха, че новозапочнатите еднофамилни жилища са намалели през май, но издадените строителни разрешителни за този пазарен сегмент се увеличават след пет поредни месеца на спадове, а препродажбите на жилища отбелязват стабилен ръст. Нагласите сред строителните предприемачи се влошават през юни.
Лихвите по 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва се понижават до около 3,84% спрямо близо осемгодишния връх от 4,94% през ноември. Възможно е те да намалеят още повече, след като миналата седмица Федералният резерв намекна за понижаване на основните лихвени проценти още през юли на фона на нарастващите рискове за икономиката и ниската инфлация.
Миналия месец на пазара е имало 333 хил. нови жилища, което е повишение с 0,3% спрямо април. При запазване на темпа на продажбите през май ще са необходими 6,4 месеца за изчерпване на наличностите от жилища на пазара, което е ръст спрямо 5,9 месеца, отчетени през април. Около две трети от продадените жилища миналия месец са били или в строеж, или строителството им все още не е започнало.
Друг доклад за цените на жилищата в 20 американски града показва, че ръстът им се забавя през април за 13-и пореден месец и достига най-бавния си темп от 2012 г. Индексът S&P CoreLogic Case-Shiller за цените на жилищата се повишава с 2,5% на годишна основа след ръста от 2,6% през март, показват данните, цитирани от Bloomberg. На месечна основа цените са непроменени, докато прогнозите бяха за минимално увеличение от 0,1%. В цялата страна ръстът на цените на жилищата се забавя до 3,5% на годишна основа.
В 19 от 20-те града в индекса се регистрира повишение на годишна основа, начело с Лас Вегас (+7,1%) и Финикс (+6%). Единственото изключение е Сиатъл, където цените са непроменени спрямо същия период на миналата година, което е сериозно забавяне в сравнение с ръста от 13,1% през април 2018 г. Големи градове в Калифорния като Сан Франциско, Лос Анджелис и Сан Диего също регистрират растеж под 2%.


БСП подготовя нов партиен устав
ЕС свиква министерска среща заради кризата с мигрантите в Сеута
Двама пострадаха тежко при катастрофа с мотори
Смениха деня на мач на Спартак (Варна)
Седмичен хороскоп 3 август - 9 август 2026
Щатските акции са по-привлекателни от облигациите за чужденците
Л. Месечкова: Следващият етап в развитието на AI са реалните приложения
Трябва ли европейските банки да се включат в партито с хедж фондовете?
Ефективната митническа ставка на САЩ може да скочи от 11% на 14%
ФИФА оттегли спорния план за продажба на дял от Световното първенство
Прецакани ли сме? Ето 10-те най-евтини нови коли в Америка
Механици посочиха най-добрите и най-лошите дизелови двигатели
Шофьор остава без своя AMG след 221 км/ч при ограничение 70 км/ч
BYD и Renault връщат сложното задно окачване на достъпните автомобили
Скрит компонент играе ключова роля при инцидент на пътя
Около 150 декара гори, сухи треви и храсти са изгорели край Годеч
Какво трябва да знаем за перименопаузата?
5 растения, които да отглеждате на перваза
Двама младежи са тежко пострадали след челен сблъсък с мотори
Кейти Пери, Дженифър Анистън, Дейвид Бекъм - кои знаменитости замениха луксозните вили с красиви яхти
преди 7 години Май нещо грингосите не сакат да купуват къщя и на почти безлихвени кредити. Що ли? Само да не замирише на 2008' :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар