Освен че е предпочитан от туристите за лятната им ваканция, средиземноморският курортен град Анталия привлича и чуждестранни инвеститори, които се интересуват от имотната индустрия в морския град, съобщава турският вестник Daily Sabah.
За деветте месеца от началото на годината в Анталия са били продадени 6257 къщи на чужденци, което е ръст с 19 на сто на годишна основа, сочат данни на Турския статистически институт.
Ако темпът на продажбите се запази, има очаквания те да достигнат 10 хил. броя до края на годината, което би било исторически връх за деветмесечния период.
Според представители на сектора вниманието, което Анталия привлича от цял свят, е достигнало пик през последно време, а част от интереса е бил насочен и към инвестиции в недвижими имоти.
Почти всички квартали в града са привлекателни за чужденците, а допълнителна реклама би вдигнала продажбите до още по-високо ниво, казват представителите.
Според Селман Йозгюн, президент на компанията Helmann Yapı, Анталия е станала привлекателна благодарение на законовите поправки, които смекчиха минималните изисквания за придобиване на турско гражданство, рекламата в чужбина на имотните компании, опериращи в Анталия, и усилията на агенциите да насочат бъдещи собственици на жилища към града.
Йозгюн допълва, че улесненото придвижване в Анталия, увеличаването на възможностите за туризъм и привлекателните за чужденците обменни курсове също оказват положително влияние върху покупките на жилища.
Продажбите на жилища на чужденци в Турция като цяло отбелязаха силен ръст миналата година благодарение на законовите поправки, които смекчиха минималните изисквания за придобиване на турско гражданство. Те накараха инвеститори от цял свят да се възползват от тази възможност и да придобият жилищен имот в страната.
Според въведените през септември миналата година регулации чужденците, които притежават недвижим имот в Турция на стойност най-малко 250 хил. долара, спрямо 1 млн. долара преди това, могат да получат турско гражданство.
Граждани на страните от Персийския залив и Близкия изток са водещи при покупките на жилища от чужденци, а делът на руснаците, германците, британците, азербайджанците и афганистанците непрекъснато расте.
„Но търсенето на жилищни имоти за покупка в Анталия идва от всички големи страни в света“, казва Йозгюн и допълва, че цената, която чужденците плащат за жилищни имоти в Анталия е около средното за страната равнище от 135 хил. долара.
„Повечето купувачи предпочитат жилища за собствено ползване“, отбелязва Йозгюн.
Според Юсуф Дженит, представител на имотната компания Era Turkey Antalya, от голямо значение за популярността на Анталия сред чужденците е, че тя е туристически град, където се сместват всички култури. „Със своя климат и природа Анталия се превръща в пресечна точка за хора от цял свят“, допълва той.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
преди 6 години Нищо де :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години снимката е от Истанбул, а не от Анталия отговор Сигнализирай за неуместен коментар