Един от най-нажежените жилищни пазари в света изглежда забавя темпове, пише Bloomberg.
Продажбите на жилища в Канада са намалели за втори пореден месец през май, тъй като както купувачите, така и продавачите изглежда се отдръпват от френетичния темп, който превърна жилищния пазар в страната в един от най-нажежените в света. Страната е на второ място в глобалната класация за риск от балон на Bloomberg Economics, като отстъпва само на Нова Зеландия, така че всички – от държавните ръководители до собствениците на жилища ще следят как се развива евентуално забавяне в Канада.
Канада
„Сега имаме два месеца на забавяне на активността и това важи за търсенето, предлагането и цените“, коментира Клиф Стивънсън, председател на Канадската асоциация за недвижими имоти. „Има все повече данни за умора и притеснение сред купувачите, а спешната необходимост от затваряне в жилище заради COVID също се очаква да отслабне предвид етапа на развитие на пандемията“, допълва той.
Макар че Канада е изложена на същата комбинация от ниски лихви и търсене на по-големи жилища, породено от блокадите, която стимулира търсенето на недвижими имоти по света, ограниченото предлагане на жилища в северната страна доведе до ожесточено наддаване и повишаване на цените, които са сред най-интензивните в света.
Това предизвика остро предупреждение от гуверньора на Канадската централна банка Тиф Маклем и до призиви за промени в правилата за отпускане на ипотечни кредити както от основния финансов регулатор, така и от правителството на премиера Джъстин Трюдо.
Рекордният ръст на стойността на жилищата доведе до още по-голяма пропаст между цените в Канада, от една страна, и наемите и доходите, от друга страна, като по този показател страната е на второ място сред проследените от Bloomberg Economics 23 страни след Нова Зеландия. Но заради високите цени купувачите започват да се чувстват изключени от пазара, особено в момент, когато лихвите по ипотечните кредити започват да растат с доходността по облигациите. Мерките за блокада в много от областите на Канада също се смекчават, а растящият дял на ваксинираните започва да променя част от динамиката, която стимулира треската на имотния пазар миналата година.
Продажбите на жилища в цялата страна са намалели със 7,4% през май спрямо предходния месец след ревизираното понижение от 11% през април, сочат публикувани във вторник данни от националната асоциация за недвижими имоти. Цените обаче все пак са нараснали с 1%, тъй като броят на новите обяви също е намалял, въпреки че това е най-бавният месечен растеж от юни миналата година насам.
Предприемачите също изглежда реагират на затегнатия пазар, създаден от пандемията, с планове за въвеждане в експлоатация на нови жилища. Новото жилищно строителство е нараснало през май, показа отделен доклад от вторник на Canada Mortgage and Housing. Ръстовете са отчетени в сегмента на апартаментите, докато строителството на еднофамилни жилища, които тласкат голяма част от ръстовете на цените в Канада по време на пандемията, е намаляло с 12% в цялата страна през месеца. В градските райони те отчитат спад от 18%.
„Може би най-сетне можем да мислим за други неща извън жилището и блокирането у дома през цялото време“, казва Шаун Каткарт, старши икономист в борда за недвижими имоти. „С приближаването на светлината в тунела, изглежда, че жилищата може да останат на заден план, след като всички започнем да се връщаме към нормалния си живот това лято“, допълва той.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен