Илон Мъск, който тази седмица загуби първото място в класацията на Bloomberg на най-богатите хора в света, е продал акции от Tesla за четвърти път тази година, пише Bloomberg.
Главният изпълнителен директор на Tesla е продал близо 22 млн. акции от компанията за електромобили за 3,58 млрд. долара, показват документи до регулаторите в САЩ. Продажбите са се случили между 12 и 14 декември.
Цената на акциите на Tesla спадна с 55% тази година, тъй като инвеститорите са все по-притеснени от придобиването на Twitter от Мъск за 44 млрд. долара. Това засилва тревогите им, предизвикани от повишенията на лихвените проценти, които правят колите по-скъпи за потребителите, както и от проблемите с търсенето в Китай, най-големия пазар на Tesla след Съединените щати.
През уикенда Мъск, който с нетърпение засилва ангажираността в социалната мрежа, която вече притежава, атакува бивш директор на Twitter и публикува туитове за теории на конспирацията, които разтревожиха дори най-дългогодишните му фенове.
Месеци наред Мъск се опитваше да се отдръпне от сделката с Twitter, но не успя. За да набере достатъчно пари за покупката, той продаде акции от Tesla за над 15 млрд. долара – около 8,5 млрд. долара през април, а след това за 6,9 млрд. долара през август. През ноември, след като обеща, че е приключил с продажбите, той все пак се раздели с книжа за още 3,95 млрд. долара от своя дял.
Twitter има големи нови сметки за плащане.
Мъск използва значителни суми пари назаем, които сега са в баланса на Twitter, за да помогне за финансиране на придобиването. Дълговото натоварване на Twitter е скочило до около 13 млрд. долара спрямо 1,7 млрд. долара преди сделката, заедно с други видове облигации, които могат да бъдат конвертирани в акции.
Сега Twitter е изправен пред годишни лихвени плащания, които доближават 1,2 млрд. долара, а сумата може да стане още по-голяма, като се има предвид, че лихвените проценти по около половината от този дълг не са фиксирани и ще растат.
„С риск да кажа очевидното, пазете се от дълга при турбулентни макроикономически условия, особено когато Фед продължава да повишава лихвите“, написа Мъск в Twitter тази седмица.
Скорошните му продажби намаляват дела му в Tesla до приблизително 13%, сочат данни на Bloomberg. Мъск, който е главен изпълнителен директор на Tesla от 2008 г., все още е най-големият акционер в нея. Към края на сесията в сряда той разполагаше с лично състояние от 160,9 млрд. долара, класирайки се на второ място в Bloomberg Billionaires Index след французина Бернар Арно. Състоянието на Мъск спадна със 109,4 млрд. долара тази година.


През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска
НА ЖИВО: Теглят жребия за Мондиал 2026
Каква е тайната на дълголетието на Дик Ван Дайк?