Цифровата епоха най-накрая подкрепи и баланса на Axel Springer AG. Поради високите разходи за преструктуриране, инвестиции и смаляването на печатния бизнес оперативната печалба на германската издателска компания е намаляла през изминалото тримесечие с 18,3% до 123 млн. евро. Продажбите са се увеличили обаче леко с 3,6% до 815,8 милиона евро. В обобщение може да се каже – печатният бизнес спада, цифровият – се увеличава. В крайна сметка коригираната чиста печалба е в размер на 48,8 млн. евро, което е с 18% по-малко на годишна база.
Отрицателно се е развивал преди всичко печатният бизнес зад граница със спад от 14,7% в приходите и 10,8% в оперативната печалба (11 млн. евро). Очевиден е също драматичният спад в бизнеса с националните вестници, който преди бе най-големият източник на приходи и печалба в Springer, а сега е изпреварен от цифровото подразделение. Въпреки че в приходите от продажби в подразделението с националните вестници има ръст от 2%, оперативната печалба през третото тримесечие спада с 13,4 % до 52,1 млн. евро. Част от причината за мини ръста на продажбите вероятно е фактът, че през август бяха повишени продажбените цени на една трета от изданията Bild, а специално издание на Bild за парламентарните избори спомогна доста за увеличаването на приходите от реклама.
А ако се чудим защо Axel Springer продаде част от списанията и вестниците си на Funke, нека видим по-детайлно баланса. Печатният бизнес отчита ясно доловим оперативен спад, а това едва ли може да се промени. В национален мащаб само Bild и Welt имат нужния потенциал за бъдещето си.
В цифровото подразделение признаците са за растеж без спирачки. Особено добре се отразява разширяването на Bild.de с платените предложения Bild Plus и Bild Bundesliga. Освен това бе стартирано и онлайн списанието за пътувания Travelbook, както и бе придобит сайтът за трудова борса в сферата на хотелите, заведенията и туризма Yourcareergroup. Значима сделка бе и придобиването на популярното спортно приложение Runtastic. Освен това Springer взе участие в проекта за финансиране на стартиращи компании Project A Ventures.
Приходите от дигиталното подразделение вече възлизат на 40% от всички приходи на концерна. Сегментът „Дигитални медии“ повишава приходите си през третото тримесечие с 13,6% до 319,2 млн. евро, а оперативната печалба скача с 8,8% до 60,1 млн. евро. Ръстът на печалбата в дивизията за деветте месеца на годишна база е още по-сериозен – 18,5%.
Преструктурирането на концерна и промените в бранша като цяло ще се отразят и на годишния отчет на Axel Springer AG. Базираната в Берлин компания очаква ръст на приходите с едноцифрен процент. Оперативната печалба (EBITDA) обаче вероятно ще спадне също с едноцифрен процент. Времената на рекордните печалби засега са отминали, но пък издателството сега е по-добре снаряжено за бъдещите предизвикателства от голяма част от конкуренцията си, заключава Handelsblatt.
Още по темата вижте в материала на Bloomberg!


Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев