Шведската компания Ericsson заведе още искове срещу Apple за нарушаване на нейни патенти. Това е поредният удар между двете компании относно плащането на права за използването на патенти върху 5G технологията в iPhone, предава Ройтерс.
И двете компании вече се съдиха взаимно в Съединените щати, след като преговорите им за подновяване на седемгодишен договор за телекомуникационни патенти, сключен през 2015 г., се провалиха.
Ericsson заведе дело за първи път през октомври, твърдейки, че Apple се опитва да намали неправомерно ставки, които трябва да плаща, докато производителят на iPhone заведе иск през декември, обвинявайки шведския гигант, че действал „със силна ръка“ за подновяване на патентите.
„Тъй кати предишното споразумение изтече и ние не успяхме да постигнем ново споразумение относно условията и обхвата на новия лиценз, Apple сега използва нашата технология без лиценз“, коментира говорител на Ericsson.
Apple не е отговорила веднага на запитването за коментар.
Патентните дела са доста често срещани сред технологичните компании, тъй като всеки спестен долар може да означава значителни суми за целия срок на споразумението, тъй като компании като Ericsson таксуват между 2,5 и 5 долара за всеки 5G телефон.
Шведската компания инвестира около 5 млрд. долара всяка година в проучванията си. Тя има портфолио от повече от 57 хил. патента, а възнагражденията от това портфолио представляват приблизително една трета от нейната оперативна печалба.
Миналата година Ericsson уреди патентен спор със Samsung след няколко месеца съдебни битки, които временно засегнаха тримесечните ѝ резултати. Чакащите задължения обикновено се изчистват след постигане на споразумението.


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме