Американският стартъп за споделени пътувания Uber навлиза от един скандал в следващия. След спекулациите за премълчаваните с години сексуални насилия в компанията, съдебен иск заради кражба на интелектуална собственост и видео запис, в който основателят Травис Каланик се нахвърля вербално над шофьор на компанията, в петък се появи нов проблем. Според материал на New York Times компанията използва специална софтуерна програма, което ѝ позволява да избягва заявки от чиновници, полицаи и други представители на властите в градовете, в които дейността ѝ е забранена или е в процес на разследване.
Самата компания потвърди за наличието на системата Greyball за натрупване и анализ на на лични данни за клиентите. Според нея обаче софтуерът помага за справяне с недобросъвестни клиенти, които нарушават правилата ѝ за предоставяне и ползване на услуги. Програмата събира информация както от самото приложение Uber, така и от други източници - анализира адреси като проверява районите с административни сгради. Освен това се анализира и начинът, по който приложението се използва от потребителите, намиращи се в района. Ако човек често отваря приложението, той влиза в група като вероятно свързан с властите. Проверяват се и дали кредитната карта е издадена на държавен служител.
В резултат, ако потенциалният клиент е идентифициран като свързан с властите, приложението му казва, че в момента няма свободни коли или го прехвърля към фалшив екран.
Медията се позовава на четирима бивши и настоящи служители на компанията, пожелали анонимност. Според официалната позиция на Uber обаче системата засичала хора, които застрашават физически шофьорите.
Според информацията Greyballing се използва в американските градове Лас Вегас, Париж и Бостън, но също така и в Австралия, Китай, Италия и Южна Корея.
Според статията стратегията е част от по-голяма програма на име "VTOS" (Violations of Terms of Service). "VTOS" първоначално е била разработена, за да защитава шофьорите например от атаки от таксиметрови шофьори, които считат бизнеса си за застрашен от Uber.


Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Жегата размеква обществената реакция срещу климатичните промени
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Нов проблем за Киев: Запасите от ракети Patriot намаляват на фона на руските атаки
Пожар избухна в депото за отпадъци край Ракитница
Ерос Рамацоти и бившата му жена отпразнуваха сватбата на дъщеря си Аурора
Литва оглавява НАТО по разходи за отбрана
Полска антикорупционна активистка е убита в Еквадор?
преди 9 години Ха, ама защо заглавието е такова. Те просто са отказали да им предоставят услугите си. Това според кое законодателство е измама? Има неща на този свят, които са с ограничен достъп. Ако аз организирам някакъв клуб и откажа да приемам в него полицаи никой не може да ме задължи да го правя. ЕС, между другото също е организация с ограничен достъп. И със същия успех можем да кажем, че Европейският съюз е измамил Турция, че ще я приеме. Намирате ли някаква логика в това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар