Huawei Technologies пусна собствена операционна система за персонални компютри, предлагайки алтернатива на Windows на Microsoft, докато Китай полага усилия да замени американските технологии на фона на нарастващото геополитическо напрежение, пише Bloomberg.
HarmonyOS на компанията вече може да работи на MateBook Fold, най-новия сгъваем лаптоп на компанията. Това обяви в понеделник ръководителят на бизнеса на Huawei с потребителски продукти Ричард Ю. Huawei работи, за да направи операционната си система съвместима с повече от 2000 приложения, включително популярните платформи за изпращане на съобщения WeChat и QQ, допълва той.
Лаптопът разполага с 18-инчов екран, когато е в разгънато разположение. Заедно с с лаптопите Huawei MateBook Pro и MateBook Fold Ultimate Design, той ще бъде наличен от 6 юни. Най-евтиният модел ще струва 7999 юана (1100 долара), като моделите ще варират до 26 999 юана, според Ю. Компанията също така представи традиционен лаптоп с HarmonyOS за правителствени и корпоративни клиенти.
Ю твърди, че американските технологични гиганти – от Microsoft до Apple – не са успели да поддържат широка гама от устройства, докато са се радвали на пълен контрол над индустрията. „Windows и MacOS доминират на пазара от десетилетия, което води до висока концентрация на екосистеми от масови приложения и силни бариери“, допълни Ю по време на събитие, стриймвано на живо. „Избрахме трудния, но правилен път, въпреки че Китай навлиза късно в категорията и има слаба основа“.
HarmonyOS е отговорът на Huawei на операционната система Android на Alphabet за смартфони след налагането на американските рестрикции през 2019 г., които ограничиха достъпа на китайската компания от най-новата версия на най-използваната в света мобилна платформа. Редица от новите смартфони на Huawei, включително Mate 70 и Pura X, използват софтуера на компанията.
Навлизането в сегмента със системи за персонални компютри подчертава амбициите на Huawei да се възползва от технологичното разделение между САЩ и Китай и да се позиционира като ключов доставчик на софтуер във втората по големина икономика в света.