Германската аукционна къща Breker готви търг на работещ компютър Apple-1 и очаква ръчно изработената машина да донесе между 261 000 и 392 000 долара, съобщава онлайн изданието Computerworld.
Най-високата цена, плащана някога на търг за Apple-1, е 640 000 долара. Тя бе постигната също на търг на Breker миналата година в Кьолн, Германия. На 25-и май същата компания ще се опита да продаде друг Apple-1, който е един от едва шест изправни машини от този вид в света.
Моделът Apple-1, изработен на ръка от съоснователя на Apple Стийв Возняк, е направен през 1976 г. Тогава цената му е била 666,66 долара. Общо от този модел са били направени 200 броя, но според данни на британската аукционна къща Sotheby's от миналата година в момента са оцелели само 50.
Екземплярът, който ще бъде предложен на 25 май, върви в комплект с оригиналното ръководство и писмо от 19-и януари 1978 г., подписано от съоснователя на Apple Стив Джобс.
В писмото, адресирано до първия собственик на компютъра Фред Хетфийлд, Джобс предлага да замени неговия Apple-1 за Apple II с 4К дънна платка, ако Хетфийлд плати още 400 долара. Този модел е пуснат за продажба през юни 1977 г. за 1298 долара. На компютъра има и подпис на "Воз" - прякора на Возняк.
Същият Apple-1 бе пуснат на уебсайта на Breker през ноември миналата година, но не е ясно защо не бе продаден. На сайта на аукционната къща в момента има снимки на екземпляра. Пуснат е и видеоклип в YouTube, доказващ, че компютърът все още работи.


Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Седмицата в развитие: Визитата на Тръмп в Китай, Фед с нов председател
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България
Премиерът Радев разпредели ресорите на вицепремиерите
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро