Eastman Kodak може да остави зад гърба си процедурата по защита от несъстоятелност и да започне наново. Съдията Л. Групър от Съда по несъстоятелност в Манхатън одобри плана за преустройство на групата. По този начин Eastman Kodak може да излезе по план на 3-и септември от защитата от фалит. Kodak иска да продължи да се фокусира върху търговските опаковки, принтери и услуги. Новият Eastman Kodak се контролира от кредиторите, които държат 85 процента от преструктурираната компания, предава Ройтерс.
Освен подразделението Personal Imaging, в което освен традиционните услуги за снимки и печата на снимки влизат и павилионите за печат на цифрови снимки и сувенирни фотоизделия в увеселителни паркове, и поделението Document Imaging преминава към Eastman Kodak в Обединеното кралство. По този начин пенсионният фонд U.K. Kodak Pension Plan и Eastman Kodak решават един отдавнашен свой съдебен процес. Бившите служители, около 15 000 на брой, искат да наемат мениджъри за продължаване на дейността и се надяват по този начин да съберат повече пари за своите пенсии.
Заради финансовите си затруднения Eastman Kodak подаде молба за защита от фалит през януари 2012 г. Само една седмица преди това пионерът във фотографията обяви мащабен пан за преструктуриране на групата. Основаната преди 131 години компания се бореше в продължение на десетилетия с нарастващата конкуренция във филмовата индустрия и пропусна тенденцията за напредването на цифровата фотография.
„Сривът и несъстоятелността на Eastman Kodak е трагедия за американската икономика", каза съдия Групър, добавяйки, че много от кредитополучателите няма да върнат голяма част от парите си, а някои акционери ще останат с празни ръце.
През януари съдът по несъстоятелността в Манхатън одобрил дългоочакваната продажба на патентното портфолио на Eastman Kodak на цена от 527 млн. долара. Два месеца по-рано Kodak бе сключила споразумение с кредиторите си за кредит в размер на 830 млн. долара. J.P. Morgan, Bank of America и Barclays организираха съвместно отпускането на обезпечени заеми за до 695 млн. долара. В допълнение банките организираха и кредитна линия в размер на 200 млн. долара, като 130 млн. осигурят самите те. Все пак спораузмението за кредитиране бе сключено при условие, че патентите ще бъдат продадени за най-малко 500 млн. долара.
Патентите бяха придобити от група технологични компании, сред които и известни имена като Apple, Microsoft и Google. Става въпрос за права на предаващи образите технологии, както се използват в цифровите фотоапарати, смартфони и таблети.


Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next