Американският технологичен концерн Apple Inc. преговаря с редица доставчици на сензори за автономни превозни средства, които използват технологията лайдар (Light Identification Detection And Ranging – LIDAR), съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с темата.
Компанията води активни дискусии с потенциални доставчици на сензори лайдар, докато работи по проект за реализиране на собствено автономно електрическо превозно средство.
Лайдар е технология, която се базира на лазерни сензори, позволяващи на компютъра в автомобила да „вижда“ заобикалящата го среда.
Подобно на бизнеса с iPhone, Apple търси други компании, които да доставят критичните компоненти, посочват източниците, пожелали анонимност. Продължаващите дискусии са знак, че компанията все още не се е спряла на конкретен доставчик на технологията лайдар.
През последните няколко месеца редица компании за сензори за автономно шофиране станаха публични и ли обявиха подобно намерение, набирайки стотици милиони долари, след като се възползваха от апетита на инвеститорите към високотехнологични автомобили.
Автономната лазерна технология се използва от много стартъпи, които работят върху автономни превозни средства, в това число Waymo и Cruise.
Производителят на iPhone разполага с екип от експерти по интериора, каросерията, ходовата част и батериите, които работят за пазарната реализация на автономен електрически автомобил. Според наличната информация дебютът на превозното средство ще стане най-рано след пет години.
След новината акциите на листнатите производители на технологията лайдар поскъпнаха. Книжата на Luminar Technologies Inc. отчетоха 8,9% ръст в стойността си, докато акциите на Velodyne Lidar Inc. поскъпнаха с 4,7 на сто.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"