Различията между европейските страни за приема на бежанци остават и солидарността е ерозирала. Това коментира Симеон Николов от Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения пред Bloomberg TV Bulgaria.
„Проблемът е, че досега България не участваше в подготовката и вземането на решения заедно с големите страни. Например Дъблинското споразумение беше преработено през април - май и в него има нови моменти, които не са в български интерес – поне две от трите промени. То бе работено при закрити врати в Еврокомисията и ние фактически не участвахме в тези промени. Това касае и други документи, които се преработват“, заяви експертът.
Затова според него за премиера Бойко Борисов предстоят трудни разговори с лидерите на останалите европейски страни.
Нов момент по думите му е въпросът дали в България ще има релокационен център, който да връща нелегални мигранти в Турция. Този вариант е неизгоден за България, смята Симеон Николов. Той допълни, че в западноевропейските страни обстановката е доста напрегната и в периферните страни вероятно ще бъдат изградени лагери за трайно заселване на бежанците.
От пристигналите в Европа 80% ще останат, смята Симеон Николов.
Първата страна, в което влезе мигрантът, поема грижата за него. Въвежда се едно ново правило, което също е неизгодно за нас – всеки мигрант при влизане в първа страна да се регистрира. Ако се регистрира в следваща страна, той губи всякакви права, освен медицинските грижи, даде пример за промените той.
Д-р Мохд Абуаси от Центъра за близкоизточни изследвания коментира, че свалянето на сирийския президент Башар Асад вече не е приоритет за големите държави. При избори по думите му сирийският народ ще реши въпроса. Териториалната цялост на Сирия не е заплашена, смята той.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
преди 9 години "Kaто гледам нацъканите минуси се ужасявам!"Споко 5 *** са тези : стоян , кухия , копъра , лудия и шуменския герги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Друг въпрос е доколко членството ни в НАТО и ЕС е легитимно, щом суверенът (Българският народ) въобще не бе попитан: иска-не иска ли ???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тяхното солидарство директно застрашава нашата национална сигурност !!! Следователно пътищата ни трябва да се разделят !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години A колко от българските медии СМЕЯТ да кажат мнението на българина? Скоро всички ще разберат къде сме навряни с демокрацията, защо бяхме вкарани в НАТО и ЕС (последователността не е случайна), но ще е късно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Kaто гледам нацъканите минуси се ужасявам! Толкова ли прооодажници, либерррасти и толлерасти е родила тая земя. Не че може вече да ражда хора като хора, *** барем шизоффренията да не е поголовна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://dnes.dir.bg/temite/news/ograda-ungaria-bezhanskiat-natisk-23699359?tag_id=132368Унгария възнамерява да строи втора ограда по южната си граница със Сърбия, за да се пази от нахлуване на мигранти."Ако не успеем с добри думи, трябва да ги спрем със сила, и ще го направим", каза Орбан. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години НЕЗАБАВНО референдум за излизане от ЕС !!!!Значи арогантните западняци години наред се гавреха с нас - и въпреки че бяхме член на тъпия им съюз, не ни допускаха в "Шенгенското пространство", третирайки ни като трета категория хора, ама сега искат да сме "солидарни" и да приемем в страната си ордите озверели диваци, които ТЕ поканиха !!! Длъжни ли сме им ??? Какво направих те за нас, освен да ни съсипят държавата, да ни ограбят младите хора и да ни заставят да развъждаме ромовете и да им търпим безобразията? Не само трябва да напуснем, но и да СЪДИМ европейския съюз за нанесени щети на стойност поне 100 МБ !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Той допълни, че в западноевропейските страни обстановката е доста напрегната и в периферните страни вероятно ще бъдат изградени лагери за трайно заселване на бежанците."Честито ! Половината България като стане "Факултето", ше е вече късно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар