Финансовата и макроикономическата стабилност са приоритет на правителството. За миналата година имаме балансиран икономически растеж, за тази година предвиждаме до 4%, а защо да не бъде и повече. Това коментира министърът на икономиката Емил Караниколов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Хората трябва да усетят повишаването на жизнения стандарт и това също е наш приоритет. В стратегията на правителството е заложено до 2021 г. средната работна заплата да е 750 евро. Работим и се надявам, че ще постигнем този резултат“, каза още министърът.
Той похвали усилията на бизнеса и припомни, че управляващите предприемат сериозни мерки да премахнат административната тежест. Постигнахме много, но има още много работа в това отношение, допълни Караниколов.
Според него е изключително важно развитието на инфраструктурата, предимно пътната, особено за Северозападна България, за да бъдат привлечени там инвеститори.
„За да се повиши стандартът, трябва да има инфраструктура. Обявени са коридорите 4,8,10 – това са изключително важни коридори за развитието на България като цяло“, добави той.
По думите му бъдещето лежи в дигитализацията.
„Бизнесът вече го прави и то доста успешно на някои места. Други вървят по-назад, но ще се справят. Със съдействието на компаниите миналата година беше разработена стратегия „Индустрия 4.0“. В края на годината беше приета от МС като рамка и оттук нататък съвсем скоро ще има Национален икономически съвет“, обяви икономическият министър.
Той сподели още, че въвеждането на дуално обучение е един от факторите за постигане на висок икономически растеж и развитие на пазара на труда, който в момента изпитва силен глад на кадри. Този тип обучение е изключително гъвкаво и предоставя огромни възможности, коментира Караниколов. „За съжаление по време на прехода от планова към пазарна икономика изоставихме образованието и науката и сега плащаме цената за това. Те трябва ефективно да се влеят в икономиката, защото без тях няма как да има растеж“, каза още гостът.
Вижте още във видеото


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут
преди 8 години Това за макроикономическата стабилност ще го чувате все повече като оправдание за разни такси, регулации, други непреки данъци и прочее стабилитетни мерки.Щом се крепи макроикономическата стабилност, значи от там се краде яко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Малко късничко се сетихте. БГ до 2030-та ще е един град смехономика, останалото деградиращо ромско гето, разпадаща се мизерия и бойкочарник/цецочарник/горановчарник/гинкочарник/шишичарник/доганочарник/боклукчарник, до 2025-та по-голямата част от малкия и средния БГ бизнес ще фалира, те няма да издържат тази свинска тежест и безкрайни злоупотреби на върха и на дъното на държавата, след 2030-та пари за заплати в държавният сектор, 750 евро средна заплата, за пенсии и за бюджет ще ги събирате на ромите от висококвалифицираността, от желанието им да се размножават безразборно и умението им за 50 лв. да гласуват за който им кажат, макар и понякога да не разбират системата на числата при преференциалното гласуване, планът Ран-Ът за развитие на пазарна икономика в България, ще останат само техните фирми в по-големите градове докато им е изгодно, най-вече София и още няколко български, които са на техни братя кретено-масони и бивши мутри на ВИС и СИК от миналият век, реално българска икономика няма да има, още по-малко средна класа, само роби на системата им, в случая направо до смъртта си! отговор Сигнализирай за неуместен коментар