Членовете на Българската петролна и газова асоциация не са против видеонаблюдението на данъчните складове, стига то да е за сметка на държавата. Между 3 и 5 млн. лв. на склад е сумата, която трябва да се плати за поставянето на такова видеонаблюдение. Това каза Светослав Бенчев, Българска петролна и газова асоциация, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според Бенчев делът на сивия сектор на пазара на горива у нас е около 30-35%. Той посочи, че би следвало новият закон да реши този проблем, а най-честите практики са свързани със спестяването на акцизи и ДДС, както и фиктивен износ на горива.
Гостът коментира и новите изисквания за касовите бележки на бензиностанциите, според които на тях трябва да се изписва и покупната стойност, на която е доставено горивото. Той отбеляза, че в тази цена няма ценна информация за потребителя, защото тя не включва разходите за държавен резерв, заплати, персонал и пр. и практически не показва печалбата на дадено дружество.
„От това изискване няма голям смисъл за потребителя, проблемът обаче е за компаниите, що се касае конкуренцията“, каза Бенчев.
Той отбеляза, че Българска петролна и газова асоциация вече е подала писмо до европейския комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер по отношение на изискването и кореспондирането му с европейското законодателство.
„Подобна разбивка може да доведе до картелиране, защото в нея се вижда на каква цена се доставя (горивото) и кой го доставя... Комисията за защита на конкуренцията изрично забрани на сайтовете на компаниите да се поставят цените, на които се продава на едро, сега изведнъж държавата ги иска“, коментира Бенчев.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 6 години изпрали са му последния етаж на младежа ...личи си ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Точно този сив сектор е много добра илюстрация дали в България управлява корумпирано престъпно мутренско правителство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години След като ти харесва толкова в *** държави, защо още си тук? Изчезвай и не се връщай никога... То бива смехотворни аргументи в защита на бюрокрацията и корупцита, но явно промиването на мозъци в болшевишко-комунистическата карикатура вии карл маркс си казва тежката дума. Този доц. александър стоянов вместо да е в затвора или концлагера, заради съучастието си с престъпния режим преди 10.11 той преподава.... ето защо сме толкова зле, докато бездарници като христина вучева, ренета инджова, сталинка георгиева, стоянчо александров са нашия икономически "елит"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Колкото по-голям е сивия сектор на горивата толкова по-добре е за потребителя, защото това значи, че имаме евтин бензин на пазара... ддс беше въведен като временен данък с цел събиране на пари за плащане на дълга на комунизма в началото на 90-те. Дългът беше платен, но данъка не е махнат. Явно няма по-постоянни мерки от временните... отговор Сигнализирай за неуместен коментар