Не е много реалистично да очакваме решението на южнокорейския производител на автомобили Hyundai за инвестиция у нас да стане ясно до края на годината. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мариана Трифонова, старши анализатор в Института за икономическа политика.
„Важно е да разглеждаме визитата на премиера Бойко Борисов в Южна Корея и потенциала за отваряне на производствени мощности в България на Hyundai в контекста на цялостната ситуация“, отбеляза Трифонова. Тя посочи, че през последните години компанията изпитва сериозни затруднения от спада на продажбите в Китай и преориентацията на индустрията към електрически автомобили.
“Hyundai имаше през годините своите проекти за електромобил, доста рано всъщност, но може би тогава изпревари тенденциите и не успя да ги развиe достатъчно бързо. Сега компанията е в процес на реорганизация, в рамките на който търси своя нов източник и двигател за растеж", каза гостът.
Трифонова поясни, че разговорите с Hyundai все още са в много ранен етап и добави, че те всъщност са инициирани от българската страна (през 2017 г. нашето правителство отпрати паралелна покана както до Hyundai, така и до Volkswagen).
Според госта за привличането на подобна инвестиция е необходимо да продължим да развиваме автомобилната индустрия у нас, която „през последните години бележи своите малки победи“.
Синергията между един добре развиващ се IT сектор в България и автомобилната индустрия, политическата стабилност и привличането на други големи инвеститори Трифонова също изреди сред факторите, които биха доближили страната ни до инвестиция на Hyundai.
Вижте повече в краткото видео или целия разговор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria!


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате
преди 6 години Погледнете анкетата на *** какво мислят хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар