"Ако говорим за средносрочни или дългосрочни ефекти от коронавируса неминуемо ще настъпи преструктуриране на икономиката. Когато Китай изпитваше проблеми от предишния вирус SARS, тогава се засили ролята на електронната търговия и Alibaba изведнъж отчете възход", припомни той.
Проф. Хаджиниколов прогнозира, че сега ще има структурни изменения, които няма да са краткосрочни.
"Ще се засили електронната търговия и онлайн банкирането. Личните контакти ще намалеят и безспорно ще има спадове при туризма", коментира той.
По думите му разпространението на коронавируса отказва влияние върху медицинските услуги.
"Там ще има развитие. Сега се осъзнава изоставането в сектора. В момента развити страни като Германия няма маски за лекарите. Затова правителството въведе забрана на продажбата на маски на частни лица и ще се предоставя централизирано на медицинските учреждения", посочи Димитър Хаджиниколов и потвърди, че има много голяма зависимост при лекарствата от компоненти, които се произвеждат извън ЕС, предимно в Китай.
Той съветва да се преосмисли търговията, защото “в ситуация на криза не може да се допуска прекалена зависимост от външни доставки".
Проф. Хаджиниколов смята, че е бил пренебрегнат човешкият аспект на устойчивото развитие. "Много малко внимание се отделя на превенцията на подобни епидемии", допълни той.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Как да прекратим токсичната връзка
Бивш журналист призна, че организирал бомбена атака срещу свой приятел
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
преди 6 години Вирусите не оцеляват дълго без приемник, около няколко часа живот имаха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Tози професор може да си скъса дипломата на момента! А ко някой заразен си е поръчал стока по интернет , пробвал е блузката, кашлял е , после я връща и ми я носят на мен. Благодаря! Особено стоки от Европа, където заразата тепърва ще се разраства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар