Министерството на туризма сезира институциите за продължаващи нарушения на морски плажове „Панорама“ и „Кабакум-централен“.
Министерството е направило внезапни проверки на морски плажове на територията на община Варна. На някои от ивиците са открити сериозни нарушения, за които са сезирани община Варна, РЗИ и останалите местни контролни органи. Предстои да бъде сезирана и прокуратурата, съобщават от ведомството.
На плаж „Панорама“ фирма „Юник травел“ ЕООД продължава да развива дейност, въпреки че не е подписала нов договор за наем, след като преди е била наемател на ивицата.
Сега обаче фирмата не се явява правоимащо лице и въпреки това на плажа са разположени чадъри, шезлонги и едно заведение, което без основание работи и в момента. На плажа има също функциониращи игрища за волейбол и футбол. Осигурен е и воден коридор до плажа без да има съгласувана схема и одобрение от „Морска администрация“, което също е нередно при липса на подписан договор за наем.
По отношение на заведенията компетентният санкциониращ орган – общината, е сезирана и нейни представители са присъствали на проверките. По статут в момента плажът трябва да се води неохраняем, а е пълен с туристи, предлагат се джетове и други атракции.
Проверяващите са установили и нарушения на плаж „Кабакум-централен“. Там предишният наемател „Фулкон“ ЕООД, с който договорът е прекратен поради неизпълнение и задължения към държавата, отказва да освободи ивицата.
Избраният нов наемател - фирма „Кабакум 1981“ ЕООД, на практика не може да влезе като стопанин на ивицата поради обжалване на търга. В същото време на плажа работят четири заведения. Три от тях функционират постоянно. Разрешенията за поставяне на обектите са изтекли, което означава, че дейността им е абсолютно незаконна и нерегламентирана. Има разположени чадъри, шезлонги, шатри, маси и столове. Старият наемател е потвърдил пред инспекторите, че сам е поставил чадърите в северната част на плажа.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“