Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцката Gastrade (част от групата Copelouzos) са сформирали работна група, която да изработи проект за строежа на терминал за втечнен газ край Александруполис, съобщава Ройтерс.
Според очакванията съоръжението ще струва около 370 млн. евро и може да бъде въведено в експлоатация към края на 2018 година. Капацитетът на терминала за регазификация ще бъде 6,1 млрд. куб. метра годишно.
Работната група ще изготви предложение към правителството на България за участие в проекта, става ясно от съобщението.
До 2018 година трябва да заработи и газовата връзка между Комотини и Стара Загора (газопроводът IGB). Този проект беше обсъден по-рано днес от премиера Бойко Борисов и гръцкия външен министър Никос Кодзиас.
Кодзиас е на посещение в България за срещата на министрите на външните работи на участниците в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, пише правителствената пресслужба.
„Това е стратегически важен проект не само за България и за Гърция, но и за целия регион на Югоизточна Европа“, е коментирал премиерът Борисов по време на срещата.
През юни трябва да стартира втората фаза на пазарния тест на проекта за подаване на обвързващи оферти за IGB. Първата приключи през април, като девет компании подадоха оферти за резервиране на над 4,3 млрд куб. метра газ годишно, тоест повече от планирания първоначален капацитет на връзката.
Чрез IGB и терминала за втечнен газ край Александруполис в региона ще може да бъде доставен газ от различни източници, включително и шистов газ от САЩ. Интерес към участие в терминала вече изрази и американската компания Cheniere Energy, която е износител на втечнен газ.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото
преди 9 години Много добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Звучи ми като няква ДАЛЕВЕРА.! Защо?Защото доскоро един такъв терминал излизаше над 2-3 млрд, а тук се споменава смешна цена от няколкостотин мильона. Второ, нали Турция е в НАТО ни е приятел, ЗАЩО не позволят преминаване на газови танкери през Босфора? трето, търгове за строителство, нещо като процедури за обществени поръчки....АНАЛИЗИ, ДОКУМЕНТИ, ДОГОВОРИ.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години LNG терминал отговор Сигнализирай за неуместен коментар