В първите осем дни на януари износът на ток е намалял с 20,5%, сочат оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). От 1 до 8 януари са изнесени 113 хил. мегаватчаса.
В началото на 2016 година износът на електроенергия намаля наполовина. Данните към края на годината показаха, че търговците не са успели да преодолеят намаленото потребление в региона и като цяло 2016 година приключва с 40% спад на износа.
От 1 часа на 13 януари България ще ограничи износа на електроенергия във връзка с влошеното време в региона. Съседни страни вече наложиха тази мярка и целта е да бъде запазен балансът в системата, съобщи в сряда енергийното министерство.
От данните на ЕСО е видно още, че в първите дни на 2017 година потреблението на електроенергия в страната се е увеличило с 2% спрямо същия период на 2016 година. Това обаче не води до съществени промени при производителите - производството се свива с 0,6% до 1,23 млн. мегаватчаса.
Периодът обаче обхваща само началото на най-студените дни досега. ЕСО отчете 20-годишен връх в потреблението от началото на тази седмица, тоест от 9 януари насам. За кратко бяха преминати натоварвания на системата от малко над 7,7 хил. мегавата.
Всички базови централи работят на пълна мощност, активиран е и студеният резерв. От справката на ЕСО за първите осем дни на месеца е видно, че производството на базовите централи се повишава с 0,59% до 1,08 млн. мегаватчаса. Производството на ВЕЦ-овете пък намалява с 14%.
Спадът е типичен за сезона, но ЕСО използва именно ВЕЦ-овете, за да балансира системата в моментите на върхово натоварване и статистиката в следващите дни вероятно ще се промени.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни