Надвзетите приходи, на базата на които Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не одобри искането на "Булгаргаз" за новите цени на газа от 1 юли, са само на хартия. Това обясни директорът на газовото дружество Николай Павлов по време на обществено обсъждане в енергийния регулатор.
"Булгаргаз" поиска от КЕВР нова цена на газа за третото тримесечие, която е с 18,05% по-висока от сегашната. Работната група на Комисията обаче направи отрицателна корекция на изчисленията в размер на 13 млн. лева, базирана на надвзети приходи през миналата година. Така, според изчисленията на КЕВР, газът трябва да поскъпне с 10,81%.
Николай Павлов обясни пред комисарите, че надвзетите приходи се получават от заявени от клиенти количества, които обаче не са ползвани. Практиката на дружеството показва, че отчетните количества са по-ниски от прогнозните и това се приема от енергийния регулатор като надвзет приход. Понякога това се дължи на форсмажорни обстоятелства, а понякога - на лоша преценка от страна на клиентите.
Ако се натрупат няколко тримесечия, при които КЕВР намалява исканата цена с тези "кухи надвзети приходи", ще бъде застрашена финансовата сигурност на дружеството и изпълнението на лицензионните задължения, смята още Павлов.
При положение, че Комисията не промени становището си, "Булгаргаз" ще продава природния газ с 30 лева по-евтино, спрямо цената на закупуване, заяви още той.
Енергийният регулатор вече направи отрицателна корекция през второто тримесечие и не допусна поскъпването, поискано от газовото дружество.
Поскъпването на газа с над 10% ще се отрази и на цените на парното и топлата вода, както и на електроенергията, произведена на базата на комбиниран способ от топлофикациите. Новата цена на природния газ от 1 юли ще бъде обсъдена и определена на закрито заседание на КЕВР, което ще се проведе на 29 юни.
Иван Иванов: Нито КЕВР, нито "Булгаргаз" може да влияе на световните петролни пазари
Нито КЕВР, нито "Булгаргаз" могат да влияят върху цените на петрола на световните пазари, което налага и увеличението на цената на природния газ у нас. Това заяви председателят на Комисията Иван Иванов пред журналисти след края на заседанието.
Той прогнозира, че повишението на цената на природния газ ще се отрази върху цената на топлинната енергия. Вероятно това ще бъде в рамките на около 7%, но точните цифри за отделните топлофикации в зависимост от параметрите на производството ще станат ясни на 1 юли.
Иванов увери още, че енергийният регулатор използва всички законови възможности да определи цени, които са в полза на бизнеса и гражданите и без да предизвиква финансови затруднения в енергийния сектор. Той беше категоричен, че няма да има шоково повишаване на цената на топлинната енергия през есенно-зимния сезон.
* Информацията е допълнена с коментара на председателя на КЕВР Иван Иванов


Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кийт Ърбан съжалява за развода си с Никол Кидман – чувства, че е сгрешил
Излезе на бял свят бижуто с форма на яйце на Фаберже, глътнато от крадец
Удареният от Украйна кораб KAIROS е заседнал край Ахтопол
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
преди 7 години за лекарства да ги изхарчите, крадци ! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар