България може да плати за природния газ и в руски рубли, коментира министърът на енергетиката Александър Николов по време на брифинг в Министерския съвет, на който беше дадена информация за авария в ПАВЕЦ "Чаира".
"У нас има контрагент, който да извърши разплащанията и в руски рубли, така че доставките за следващите месеци не са застрашени", обясни Николов. По-рано днес стана ясно, че "Газпром" ще приема плащания само в руски рубли от своите клиенти във "недружелюбни държави", сред които попада и България.
По отношение на аварията в ПАЕВЦ "Чаира" беше разяснено, че няма пряка заплаха за хора или населени места, нито за цената на електроенергията. Дефект е проявила турбина, която беше в ремонт през последните години, в момента на тестови изпитания за включване в работа.
Николов поясни, че плановете са били тази турбина да бъде включвана в пиковите часове, за да може да смекчи ръста на цената на електроенергията.
Премиерът Кирил Петков, който също присъстваше на брифинга, поясни, че един проблемите с тази авария, е фактът, че договорът за ремонт е сключен с изпълнител, който не е производителят на мощността Toshiba. Той е поръчал проверка на фактите около сключването му и Министерството на вътрешните работи (МВР) и ДАНС пътуват към централата, за да направят пълна проверка на ситуацията.
В момента се уточняват всички технически данни и са в ход всички възможни проверки от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и Националната електрическа компания (НЕК).


Честваме успението на свети Климент Охридски
Времето във Варна на 27 юли 2026
Варна чества 148 години от Освобождението на града
Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Светът може да регулира AI така, както регулира авиацията
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Много шофьори дори не подозират за тази функция на огледалото
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Пожари в Гърция: евакуация в Солун, мъж загина във Волос
Приемат заявления за трето класиране в гимназиите
Идиотско: Шофьор фучи с 226 км/ч и се хвали във фейсбук


преди 4 години Трябваше да си купя рублички преди 10 дни :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар