С колко още ще продължат да се увеличават цените на горивата и ще се стигне ли до шоково поскъпване по Великден коментира пред Bulgaria ON AIR зам.-председателят на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива Димитър Хаджидимитров.
"Ако войната в Украйна върви така плавно, няма да видим много ниски цени надолу, а по-скоро с 10 стотинки още нагоре. Ако сега спре войната, до лятото цените ще се нормализират и ще видим цени под 2,80 лева за литър. Въпреки това обаче в момента тази цена на петрола е необосновано висока. Няма липса на петрол, всичко работи на пълни обороти", смята той.
Експертът очаква, че ако Руската федерация си спази договора, до края на годината да не трябва да купуваме газ с рубли.
"Президентът на Русия е своенравен човек. Взима еднолични решения, така че не знаем накъде ще отведат те", посочи Хаджидимитров.
Според него премахване на биокомпонентите в горивата, за да може да бъде намалена крайната цена на горивата, е добро решение, което до 2-3 години трябва да се осъществи.
Хаджидимитров смята, че „реално няма смисъл икономически от тяхното добавяне“.
По думите му метанстанциите са започнали вече да затварят заради цената на горивата.
"В момента никой не работи на печалба. Доста от бензиностанциите в малките населени места започнаха да затварят през нощта и си намалиха персонала. По-високи цени по Великден едва ли може да очакваме. Максимумът ще бъде 3,13 лв.", прогнозира той.
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 4 години Това ВЕИ ни води единствено към високи цени и мизерия! Много е далече от каквато и да е рентабилност, надеждност и стабилност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Био компонентата вдига само цената. Нищо повече. А колко е "био" да не говорим - торове, горива, всичко от нефтопродукти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нз откъде я имаш тая информация, но не е вярна. Единственото, което правят биокомпонентите е, че намаляват % на т.нар. изкопаеми въглеродни емисии за сметка на възобновяемите(ВЕИ). За дизела - растителни масла, а за бензина - етанол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Значи нямало смисъл от биокомпонентите в горивата... Нали намялават нагара по двигателя и вредните газове. Толкова години ги слагаме. А какво казва закона за енергията от възобновяеми източници по въпроса? А еврозаконодателството? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Супер, всеки литър бензин летящ куршум срещу руските фашисти! Всяка бака дизел, танк срещу *** на Мордор! Всяка бутилка олио от 6лв балистична ракета срещу неваляшките! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Според него премахване на биокомпонентите в горивата, за да може да бъде намалена крайната цена на горивата,Хаджидимитров смята, че реално няма смисъл икономически от тяхното добавяне.Т.е. лъгали са отговор Сигнализирай за неуместен коментар