„И това ще бъде ситуация, която ще се задържи, докато не се разреши политическият и териториалният въпрос около Украйна, а това може да продължи 10 години, 20 години – не се знае колко“, коментира търсенията на Европа в посока енергийна независимост в контекста на конференцията Flame в Амстердам енергийният експерт.
Той отбеляза, че в енергийният микс на Европа ще се ускорят всички технологии, които са заложени в Зелената сделка и декарбонизацията, защото ще осигуряват значително по-висока енергийна независимост. Юлиан Попов се надява, че най-сетне ще се обърне сериозно внимание на енергийната ефективност, ще се развие производството на водород, ще се модернизира и ускори енергийният преход.
Според него три са тревогите и темите на конференцията Flame в Амстердам. "Едната е войната в Украйна и как тя се отразява върху търговията. Другата е технологичната възможност за увеличаване на износ и внос на втечнен газ и третата – как газовата индустрия се справя с целите за декарбонизация", посочи експертът.
Той е категоричен, че с втечнен газ не могат да бъдат компенсирани изцяло руските доставки. „Първо, няма достатъчно газ в циркулация. Освен това 70% от доставките на втечнен газ са вързани с дългосрочни договори. Трето, Европа има значителен капацитет за внос на втечнен газ, "но той не е на добрите места“, каза Попов и поясни, че голяма част от терминалите за внос на втечнен газ са в Испания, а няма достатъчно инфраструктура, която да го прекарва до останалата част на Европа.
Що се отнася до България, енергийният експерт подчерта, че има различни възгледи, но той е убеден, че страната ни е в много добра позиция, защото общата зависимост от газ е ниска – около 12-13% от енергийния микс. Той напомни, че има сектори в икономиката, които са силно зависими и за пример даде топлофикациите.
„България разполага с инфраструктура, която с определена креативност и натиск може да използва, за да започне да внася неруски газ, с който да компенсира. Възможностите са много, а и имаме известно време (6-7 месеца) преди следващия отоплителен сезон. Така че съм оптимист", заяви Попов.
Защо се спекулира, че България е 100% енергийно зависима? Вредят ли на страната ни сантименталните подходи към "Газпром" и Русия, когато се касае за милиарди? Трябва ли да се вдигне мораториумът за добив на шистов газ у нас? Може ли добивът да бъде решение за постигане на енергийна независимост на страната ни?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция


преди 4 години Опровергай ме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Импо, усещаш ли, че на глупостите ти се връзват само *** тролейбусите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "До 2025 г. Европа ще се освободи от руската енергийна зависимост ..." и ще настане такъв живот , напрао мечта ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Човека е прав до 2025-та в БГ няма да е останала никаква индустрия и азерският газ даже ще ни е в повече и ще можеме да продаваме - А целият градски транспорт тука ще е щастлив че сме се освободили от руската зависимост отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години *** = кв.ич.ене ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Хех, форумните газовици на линия, цялата артилерия на баламатума... рев, ***, плюене, сълзи, сополи, (цензура)... Все хора, които ако им покажеш промишлена газова горелка или трансформатор, няма да могат да ги различът, но иначе първи капацитети. Браво на Асен!! Разлая всички проксита в държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ще се освободи ЕС от една зависимост, а после ще се наложи да се освобождава от себе си. За радост на нас, наглосаксите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ще се ускорят всички технологии, които са заложени в Зелената сделка и декарбонизацията === Само да не се стигне първо до денацификация, че тогава ще стане бая напечено. Ама резултатът ще е горе долу същият. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това е путински газ и това е достатъчно да си запалим къщите и да накажем жужето ВВП. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Внимателно прочетох, и доколкото разбирам, планът е: 1. Отказваме се от руските ресурси. 2. В енергийният микс на Европа ще се ускорят всички технологии, които са заложени в Зелената сделка и декарбонизацията, тоест непостижими измишльотини. 3. ????????? 4. Европа ще се освободи от руската енергийна зависимост. Добър план, само нещо липсва по средата, другото е чук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар