Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви пускането в обращение на националната криптовалута, петро, която ще се използва като платежно средство в международната търговия, предаде ТАСС, цитиран от БТА.
Мадуро изтъкна по националната телевизия, че Венецуела има план за развитие на криптовалутата петро за 10 години, които ще й позволи мощно да се позиционира на национално и международно равнище.
Държавният глава отбеляза също така, че всички граждани на страната могат да се регистрират в специален портал, за да открият електронен портфейл, след което през следващата седмица да получат достъп до петро.
"От 5 ноември петрото може да се придобие за суверенни боливари", допълни той.
Венецуелският лидер подчерта, че вчера сутринта са били регистрирани кибератаки от САЩ, Франция и Колумбия "в опит да се извади от обращение това, което вече е реалност".
През последните години латиноамериканската страна преживява тежка социално-икономическа криза. По оценки на парламентарната комисия по финанси през август инфлацията на годишна основа е надхвърлила 200 000 процента, а Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира показателят да достигне 1 милион процента към края на годината.
На 20 август правителството извърши деноминация на валутата, като премахна пет нули от банкнотите и обвърза новата валута - суверенния боливар - към венецуелската криптовалута петро. Стойността й е приравнена към цената на барел от добивания в страната петрол и се равнява на около 60 долара.
Преди това Мадуро обяви от 1 септември повишаване на минималната заплата десетки пъти - до 1800 суверенни боливара (180 милиона по стария курс) или 0,5 петро. Представители на бизнеса разкритикуваха това решение, като изтъкнаха, че прилагането му на практика може да доведе до срив на производствения сектор.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
преди 7 години niama po moshtno orajie...i po-lesno za kontrol pri tova ot edna shepa hora ot amerikanskia dolar...zashto shte sazdavat neshto koeto sled oshte edno desetiletie shte go detronira...pri tova e neshto,koeto veche e izvan kontrol...no dori i da si prav,tova e nai-hubavia podarak za chovechestvoto koeto CRU moje da napravi... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Друго си е да е измътено от ЦРУ,тогава няма проблеми,може и 20 000 долара да струва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години petro e tipichen primer za shitcoin...da se registrirash na niakakav si izmislen maduro sait i da si razmenish nishto nestruvashtite bolivari za niakakvi centralizirani digitalni pari...tova niama nishto obshto s decentraliziranata svetovna revoliucia na parite narechena bitcoin отговор Сигнализирай за неуместен коментар