Българският национален спорт - мрънкането и оплакването, че все нещо не е наред, вече като че ли се забравя. До този извод са стигнали участниците в три интересни срещи, част от инициативата RE:TURN, които са се провели през миналата седмица в САЩ – в Сан Франциско, Лос Анджелис и Сиатъл.
„Аз присъствах и на трите събития, като бях панелист в Сан Франциско. Форматът беше еднакъв и на трите места. Ентусиасти имаше и на трите места. Повечето българи идваха, защото всеки, който живее извън България, има този магнит към страната, иска да помогне с нещо, иска да научи какво се случва, иска да развие някакви връзки, контакти и т.н.“, поясни Елина Халачева, управляващ партньор в BrightCap Ventures в предаването „В развитие“.
На срещите според нея са се дискутирали сфери, в които всеки един българин би могъл да подпомогне страната си - каква е екосистемата в България, какви са условията, дали са подходящи за развиване на бизнес, който да излезе на глобално ниво, и успешни примери на български предприемачи, които се успели на световните пазари.
Един от тези успешни предприемачи, представител на компания, която произвежда мебели – Геновева Христова, управляващ директор в „Лигна груп“, която е присъствала и на трите срещи, изказа в студиото удовлетворението си от това, че на срещите „са липсвали темите за клишета“. „Основното послание, което ние успяхме да дадем на нашите съграждани, е, че България е избор и всеки, който има някакво желание, би могъл да се върне, защото има надежда, случват се много хубави неща в България“.
Най-често задаваните въпроси на срещите са били от самите предприемачи към инвеститорите – какво търсят в компаниите, в които инвестират, и дали средата е подходяща за развиване на бизнес.
„Хората много целенасочено се стремят да постигнат нещо. Държавата със сигурност не пречи, много често и помага. Но и законодателството трябва да се промени. Примерно пенсионните фондове все още нямат право да инвестират във фондове за рисково и дялово инвестиране. Някои от инструментите, които ние използваме за инвестиция, все още са непознати на администрацията. Но като цяло средата е много подходяща. И всъщност успешната формула е да се създаде екип от инженери и програмисти, където е нашата сила“, каза още Халачева.
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 7 години Пропусна всички бивши кoмуниcти, които сега плюят по Обединена Европа, защото в ЕС гнъcнaта им идеология не върви. Включително и тези с жабешките аватари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ПоправкаПовечето от законите са насочени срещу свободата и правата на хората извън така наричащият се елит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Чиста пропаганда.Държавата която ги е изгонила не се е е променила изобщо.Напротив.Вече е много по-добре организирана.Държавният рекет и правото на елита е узаконено.Повечето от законите са насочени срещу свободите и правата на елита.Сегашната върхушка въобще не иска да се връщат успели и свободни българи, за да не им мътятжрахатлъка.Един римлянин можеш да го подкупиш за 50 лева, ама имигрант зад океана.Едва ли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това за мрънкането са пълни измислици. Обаче един нов реален национален спорт се роди през 1990 и до днес не престава да расте и да ни удивлява. Функционерите на цк на бкп и техните деца, внуци, правнуци станаха най-големите защитници са пазарната икономика и членовете на бкп станаха най-големите еврофили и поддръжници на т.н. евроинтеграция. Преди 09.09.1944 дядовците се хвалеха как са се борели срещу фашизма като са обирали мандри и убивали полски пазачи, горски и стражари, а днес внуците се хвалят колко били прогресивни и колко загрижени за правата на жените, малцинствата, болните от редки заболявания, бежанците, гейовете и всякакви ***. Дядовците искаха да ликвидират лева и да го заменят с рублата, а внуците искат да направят същото с еврото. Дядовците всяка година на 09.05 славеха пияната съветска армия, а внуците на 09.05 мечтаят на обща европейска армия. Дядовците постоянно възхваляваха сив и как пазара на сив няма алтернатива, а внуците правят същото за т.н общ европейски пазар. За дядовците всеки, който не е *** беше хитлеро-фашист, а за внуците всеки нормален човек, който не е "прогресивен" е расист и ксенефоб. Дядовците искаха отчаяно да създадат 16-та съветска република у нас, а внуците искат да направят България щат на някаква измислена федерация, която те наричат сещ. Господи слез и си прибери вересиите, за да се отървем най-накрая от тази крадлива марксистка пасмина от съветофили/еврофили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Напишете нещо за инициативата "Never back" тя има повече фенове със сигурност :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Вижте -разкарайте ги тези организатори на тези форуми Няма да кажат нищо ново и няма да ви кажат истината А тя е че докато местните политици не направят така че правилата в България да се спазват така както се спазват в С А Щ никои няма да се върне Никои А ние се нуждаем освен от известни и кадърни българи от поне половината от тези близо 400 хиляди българи които живеят в С А Щ -шофьори строителни работници готвачи лекари сестри и обслужващ персонал Които да се върнат и покажат уменията си тук и това което са научили там Ако има правила и България стане нормална държава тези хора ще живеят по добре тук ще бъдат по богати и ще живеят в собствения си дом ще говорят собствения си език и ще бъдат по щастливи тук Но като гледам какви са българските политици това ми изглежда почти МИРАЖ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години каква е тая писаница горе ... нищо не казва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...или пък някой си мисли, че животът (например в София) няма общо с зелените площи (например в Младост)? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Дали ще се намери друг независим политик, че да го приберат за почти година без съд и присъда? Със сиурност такъв държавен активизъм и демонстрация на народна справедливост кара хората да се прибират на талази. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В средите на успелите българи мрънкачите логично са по-малко. Да пробват при неуспелите, където клонят към 100%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар