"В нормални условия разработването е няколко години, за Covid-19 всичко се развива по-бързо, оптимистично за нас е след около две години, посочи ученият. – Имаме надежда, макар че няма да е скоро и няма да е лесно."
Световната здравна организация оповести клинично изпитване в 52 страни, което ще проучи потенциалното приложение на три противовъзпалителни лекарства за лечението на пациенти с Covid-19.
Проф. Литов поясни, че заболяването от Covid-19 протича в два стадия.
„Първият е през първите 10-14 дни, когато вирусът атакува организма и човек е заразен. Постепенно след това вирусът изчезва. Втората фаза – когато се наблюдава тежко протичане на заболяването. Това е тежката форма. И двата стадия изискват съвършено различни медикаменти. Активно се работи и в двете направления по целия свят", напомни той.
Ученият информира, че неговият екип също работи в двете направления.
"Нашата идея, за първия стадий, е да се опитаме на блокираме част от протеините на вируса, които завладяват клетката. Второ – да намерим препарат, който да може да спре "цитокиновата буря", подчерта медикът.
Според него хората първо опитват известни лекарства, които съществуват и са за употреба на различни заболявания.
"Търси се дали тези препарати могат да повлияят на Covid-19 и след това се търсят нови неизвестни химични съединения, малки молекули, които евентуално имат някакъв ефект. Всяко едно лекарство има много строга схема за одобряване – лабораторен опит, опит с животни и клинични изследвания. Важно е да се проверяват и страничните ефекти. Схемата е фиксирана", обясни проф. Литов.
Какви са разработките и проучванията? Каква е схемата за одобрение на лекарство?
Гледайте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
преди 4 години Тъкмо навреме, тогава сигурно и вирусът ще е само спомен :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар