Металурзи от „Кремиковци”, които във вторник (17 юни) не са на смяна, ще излязат на митинг с искания държавата да се намеси за незабавна продажба на комбината, съобщиха от федерацията на металурзите към КТ „Подкрепа”. Митингът ще се проведе пред сградите на Министерски съвет и на Народното събрание.
Ръководителят на синдикалната федерация Людмил Павлов каза за Investor.bg, че исканията на работещите в „Кремиковци” са изцяло икономически и целят ускоряване на продажбата на компанията, независимо на кой от двамата сочени към момента за сериозни кандидат-купувачи – украинецът Константин Жеваго и братът на сегашния собственик Прамод Митал.
Във връзка с очакваното да бъде обявено от съда на 17 юни решение за несъстоятелност на „Кремиковци”, Павлов коментира, че предпочитаният от синдикатите вариант е веднага след това дружеството да бъде продадено чрез открит търг с наддаване. По този начин според синдикалиста новият собственик ще може съвсем скоро да инвестира в комбината, вкл. и в екологичната програма, още повече че срокът за издаване на комплексно разрешително изтича през есента.
След обявяването на несъстоятелност на „Кремиковци” съществуват още три варианта, по които може да се процедира, но те ще забавят окончателната продажба на предприятието поне с още няколко месеца, което не е желателно, смятат синдикатите.
Въпросните три варианта са: назначаване на синдик и прилагане на оздравителна програма, последвана от продажба; държавата (която към момента притежава 25% от акциите на „Кремиковци”) и държателите на акции, ако се споразумеят, да оздравят комбината и тогава да го продадат.
Вариантът, който според синдикатите е най-неблагоприятен, е несъстоятелност с ликвидация, при който е възможно „Кремиковци” да бъде продаден и „на парче”.
Преди два дни от КНСБ също съобщиха, че предпочитат след обявяването в несъстоятелност "Кремиковци" веднага да бъде продаден. От този синдикат обаче, към момента не са заявили, че ще участват в предстоящия митинг.
Свързани компании:


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив