Ключов показател за потребителските цени в САЩ е достигнал 40-годишен връх през септември, подчертавайки постоянно високата инфлация, която притиска домакинствата и тласка Федералния резерв към ново стръмно увеличение на лихвените проценти, съобщава Bloomberg.
Основният индекс на потребителските цени, който изключва храните и енергията, се е повишил с 6,6% на годишна база – най-високото ниво от 1982 г. насам, показаха данни на министерство на труда в четвъртък.
Общият индекс на потребителските цени се е вдигнал с 0,4% миналия месец спрямо август и с 8,2% на годишна база. Медианните прогнози на икономисти в проучване на Bloomberg бяха за месечен ръст от 0,4% на основната инфлация и от 0,2% на общата.
Разходите за подслон, храни и медицински услуги са били основни двигатели, се посочва в доклада. В същото време цените на горивата са намалели.
Докладът подчертава как високата инфлация обхваща все повече сектори от икономиката, подкопавайки заплатите на американците и принуждавайки много от тях да разчитат на спестявания и кредитни карти, за да се справят. Макар че се очаква ръстът на потребителските цени да се забави през следващите месеци, това ще бъде бавен път към целта на Фед.
Централните банкери реагираха с най-агресивната кампания за затягане от 80-те години на миналия век, но засега пазарът на труда и потребителското търсене остават устойчиви. Равнището на безработица се върна до най-ниското си ниво от пет десетилетия през септември и фирмите продължават да повишават заплатите, за да привлекат и задържат служителите, необходими за посрещане на търсенето на домакинствата.
На фона на стабилен доклад за работните места миналата седмица данните за индекса на потребителските цени вероятно утвърждават допълнително повишаване на лихвения процент със 75 базисни пункта на срещата на Фед през ноември. Търговците затвърдиха залозите за огромното увеличение през следващия месец. Фючърсите върху акции спаднаха рязко и доходността по държавните облигации се повишиха след публикуването на данните.


Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил