Настроенията на инвеститорите в Германия се влошиха заради опасенията за банковия сектор и високата инфлация. Показателят на базирания в Манхайм Център за европейски икономически изследвания (ZEW), който следи очакванията на инвеститорите, спадна до 4,1 пункта през април от 13 пункта предходния месец, съобщи Bloomberg.
Данните са по-слаби от средната прогноза на икономисти, анкетирани от Bloomberg, за 15,6 пункта. Същевременно индикаторът за текущите условия се повишава по-силно от очакваното.
„Експертите очакват банките да бъдат по-предпазливи при отпускането на заеми“, казва президентът на ZEW Ахим Вамбах в изявление. „Все още високите нива на инфлация и международната рестриктивна парична политика също тежат върху икономиката.“
Очакванията на инвеститорите в Германия се влошиха. Графика: Bloomberg
Като добра новина той посочва, че опасността от „остра“ международна криза на финансовите пазари изглежда е предотвратена.
„Очакванията за печалбите за банките и застрахователните компании се подобриха в сравнение с предходния месец и отново са категорично на положителна територия“, пояснява Вамбах.
Данните разкриха, че по-голямото от очакваното отдръпване през март, предизвикано от сътресенията във финансовия сектор покрай поглъщането на Credit Suisse от UBS в съседна Швейцария, не е временно.
Противопоставяйки се на турбуленциите, бизнес перспективите в Германия неочаквано се подобриха до най-високото си ниво от повече от година същия месец, според проучване на института Ifo.
Има и насрещни ветрове - Европейската централна банка вероятно ще повиши лихвените проценти през май, а няколко служители отказаха да изключат вероятността за поредно голямо увеличение.
Следващата седмица предстои да бъдат публикувани данни, които ще разкрият дали усилията на Германия да рекалибрира енергийните си доставки след нахлуването на Русия в Украйна са ѝ помогнали да избегне зимна рецесия.
Така или иначе, перспективите за растеж остават скромни. „Не може да се очаква значително подобрение на икономическата ситуация през следващите шест месеца“, се казва в изявлението на ZEW.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия