Ключовият показател за инфлацията в Япония се е забавил през септември за първи път от пет месеца насам, предава Bloomberg.
Потребителските цени, без тези на пресните храни, са нараснали с 2,4% на годишна база, забавяйки се от 2,8% през август, според данни на Министерството на вътрешните работи от петък. Резултатът е над прогнозата на икономисти за ниво от 2,3%.
Данните излизат малко преди заседанието на Японската централна банка по-късно този месец, на което се очаква финансовата институция да запази лихвения процент непроменен. Забавянето на ценовия прираст до голяма степен зависи от държавните субсидии, поради което вероятно ще окаже ограничено въздействие върху курса на политиката на ЯЦБ.
Общата инфлация в Страната на изгряващото слънце се е забавила до 2,5% от 3% през август. Спадът на цените на електроенергията и газта е понижил показателя, посочват от министерството.
По-тесният индекс, изключващ енергийните разходи и цените на пресните храни, се е повишил до 2,1% от 2% през предходния месец. Цените на услугите, разглеждани от ЯЦБ като ключов показател за изследване на тенденциите в цените, са нараснали с 1,3% спрямо предходната година, забавяйки се в сравнение с отчетените 1,4% през август.


Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого ВИДЕО