Инфлацията във Франция се ускорява по-слабо от очакваното, оставайки значително под целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2% и подкрепяйки идеята за по-нататъшно понижаване на лихвените проценти, предаде Bloomberg.
През ноември потребителските цени във втората по големина икономика в еврозоната се повишават с 1,7% на годишна база, сочат данни на статистическата агенция Insee в петък. Анкетирани от Bloomberg икономисти предвиждаха ускорение до 1,8%.
Очаква се ЕЦБ да пристъпи към четвърто намаление на разходите по заемите на последното си заседание за годината. Макар някои икономисти да очакват понижение с половин процентен пункт вследствие на слабите икономически данни от последните седмици, повечето централни банкери заявяват, че предпочитат постепенен подход към облекчаване на паричната политика.
Инфлацията във Франция се ускорява по-малко от очакваното. Изображение: Bloomberg
Данните за инфлацията от региона през тази седмица показаха ускорение в Испания, както се очакваше, докато в Германия ръстът на цените се задържа стабилен - противно на прогнозите за подобно ускорение. Докладът за цялата еврозоната ще бъде публикуван по-късно в петък, като анализаторите очакват инфлацията през ноември да се е ускорила до 2,3%.
По-подробните данни за Франция сочат малко по-бърз темп на нарастване на внимателно наблюдаваните цени на услугите – с 2,5%. Разходите за енергия продължават да намаляват, макар и с по-бавни темпове.
Отделен доклад на Insee показа, че потребителските разходи неочаквано са намалели през октомври за първи път от юни насам, тъй като домакинствата са похарчили по-малко за промишлени стоки и енергия. Спадът от 0,4% се разминава с прогнозите на икономистите за липса на промяна спрямо предходния месец.
Потребителското доверие неочаквано се понижи през ноември до най-ниското си ниво от юни, когато президентът Еманюел Макрон предизвика продължителна политическа несигурност, разпускайки парламента и насрочвайки предсрочни парламентарни избори. То остава доста под дългосрочната средна стойност, сочат статистическите данни.


Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
5-месечната дъщеря на Пийт Дейвидсън говори по цял ден
Костадинов: Цените скочиха заради еврозоната
Тенденции при панталоните за пролет/лято 2026
Зловещо: Педиатър е обвинен в 130 случая на сексуално насилие над деца