IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Макар и с по-бавен ръст, частният сектор на еврозоната е удържал на митата през май

Съставният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global е спаднал до 50,2 пункта от 50,4 пункта през април

12:16 | 04.06.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Частният сектор на еврозоната е отбелязал лек ръст през май, оставайки по-устойчив спрямо първоначалните оценки на несигурността, породена от агресивната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предава Bloomberg.

Съставният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global е спаднал до 50,2 пункта от 50,4 пункта през април, оставайки малко над прага от 50 пункта, разделящ растежа от свиването. Първоначалните данни сочеха резултат от 49,5 пункта.

Според Сирус де ла Рубия, икономист в Hamburg Commercial Bank, забавянето се дължи на малък спад на активността в сектора на услугите, докато производствената продукция е отбелязала същия умерен растеж като през предходния месец.

„Убедени сме, че до края на годината по-нататъшното намаляване на основните лихвени проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) и фискалните стимули, особено от страна на Германия, ще бъдат достатъчни, за да компенсират негативните ефекти от по-високите мита и повишената несигурност“, посочи той в изявление.

Прогнозите, включително на Международния валутен фонд (МВФ), не предвиждат производството в 20-членния блок да надхвърли 1% през 2025 г. - показател, който убеди ЕЦБ да продължи да намалява разходите по заемите. Очаква се, че в четвъртък централните банкери на еврозоната да пристъпят към осмо поредно намаление, като понижат депозитната лихва до 2%.

Поради огромната несигурност, породена от атаките на президента Доналд Тръмп срещу свободната търговия, финансистите във Франкфурт ще представят алтернативни сценарии за икономиката заедно с тримесечните си прогнози. Понастоящем повечето експортни стоки за САЩ се облагат с 10% мито, въпреки че Тръмп заплаши да го повиши до 50% през юли. Европейският съюз понастоящем се опитва да осигури по-благоприятно решение чрез преговори.

Междувременно инфлацията в региона отстъпва. Данни от вторник показаха, че потребителските цени са нараснали с 1,9% през май, като натискът при внимателно наблюдавания сектор на услугите значително се е охладил.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 04.06.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още