Инфлацията в Германия неочаквано се е забавила през този месец, достигайки за първи път от почти една година насам целта на Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде Bloomberg.
През юни потребителските цени в страната са се повишили с 2% на годишна база, което е по-малко от отчетените през май 2,1%, сочат данни на Федералната статистическа служба от понеделник. Икономисти, анкетирани от Bloomberg, очакваха леко ускорение до 2,2%.
Инфлацията в Германия неочаквано се забави през юни. Изображение: Bloomberg
Досега публикуваните данни за ценовия натиск във водещите икономики на еврозоната показват смесена картина. Докато във Франция и Испания инфлацията се е ускорила, в Италия тя е останала без промяна. Малко вероятно е цифрите да убедят представителите на ЕЦБ да променят мнението си, че целта от 2% ще бъде постигната устойчиво през тази година.
Данните за целия блок ще бъдат публикувани във вторник, като анализаторите предвиждат инфлацията в региона да е достигнала 2% - малко повече от майските 1,9%. Очаква се, че на следващото заседание през юли централните банкери ще си вземат почивка от понижаването на лихвените проценти. От юни 2024 г. насам ЕЦБ намали депозитната си лихва осем пъти, като в момента тя е на ниво от 2%.
Вместо от възходящ ценови натиск, много от финансистите вече са по-скоро притеснени, че слабо развитата икономика в региона ще повлече надолу инфлацията. Заместник-гуверньорът на паричния орган Луис де Гиндос заяви в понеделник, че растежът вероятно ще бъде почти без промяна през второто и третото тримесечие.
По време на реч в Мадрид той се оплака от „бруталната несигурност“ в перспективите за Европа, чиято съдба ще се определя до голяма степен от търговските преговори на Европейския съюз (ЕС) със САЩ. Те трябва да приключат през следващата седмица.
„Въпреки че тази несигурност говори за по-приглушена икономическа експанзия, последиците за инфлацията са по-малко ясни, с потенциални възходящи и низходящи рискове“, заяви по-рано днес гуверньорът на Ирландската централна банка Габриел Маклуф.
„В краткосрочен и средносрочен план обаче централната перспектива за инфлацията в еврозоната като цяло е благоприятна, като индикациите сочат, че скоро тя ще се установи около средносрочната цел на Управителния съвет от 2%“, посочи той.