IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Инфлацията във Франция остава без промяна, а тази в Испания леко се забавя

Представителите на ЕЦБ изглеждат спокойни относно перспективите за инфлацията и засега не са склонни да променят лихвените проценти

10:57 | 28.11.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Инфлацията във Франция изненадващо е останала без промяна през ноември, докато тази в Испания се е забавила по-слабо от очакваното, което подчертава смесената картина на ценовите тенденции в някои от най-големите икономики в еврозоната, предава Bloomberg.

Показателят за Франция се задържа на ниво от 0,8% въпреки прогнозите за покачване до 1%. Междувременно инфлацията в Испания се е забавила до 3,1%. Средната прогноза в проучване на Bloomberg сред икономисти беше за забавяне до 3%.

Данните са част от наситен ден с инфлационни показатели от четирите най-големи икономики в еврозоната. Те ще помогнат на Европейската централна банка (ЕЦБ) да вземе решение за лихвените проценти за последен път тази година през декември.

За Италия се очаква показателят да остане без промяна на ниво от 1,3%, докато в Германия се прогнозира леко ускоряване до 2,4%. Общият резултат за 20-членния валутен блок, който ще бъде оповестен на 2 декември, вероятно ще бъде близък до октомврийските 2,1% - приблизително на целта на ЕЦБ от 2%.

Представителите на ЕЦБ изглеждат спокойни относно перспективите за инфлацията и засега не са склонни да променят лихвените проценти допълнително. Главният икономист на паричния орган Филип Лейн заяви в сряда, че той и колегите му са уверени, че забавянето на ръста на заплатите ще им помогне да постигнат устойчива инфлация около целевото ниво.

Все пак притеснения остават. Гуверньорът на Ирландската централна банка Габриел Маклуф заяви по-рано тази седмица, че макар ЕЦБ да е „в добро положение“ по отношение на инфлацията, би било грешка да се заключи, че целта е постигната „изцяло“, тъй като цените на услугите и храните продължават да растат бързо.

Други се тревожат за риска от продължителен период на твърде бавна инфлация заради силното евро и предизвикателствата пред икономическия растеж. Заместник-председателят на ЕЦБ Луис де Гиндос обаче омаловажи тези опасения и нарече настоящото ниво на лихвите „правилното“.

Ситуацията във Франция

Във Франция инфлацията се движи близо до нивото от 1% през по-голямата част от годината, главно заради ниските енергийни разходи. Данните за ноември, публикувани в петък, показаха спад в цените на комуникационните услуги и по-значително поевтиняване на промишлените стоки.

Френската икономика също така е изправена пред слабо потребителско търсене, тъй като домакинствата увеличават спестяванията си на фона на политическа криза, която доведе до падане на правителства и засили несигурността около бъдещи данъци и разходи.

Отделен доклад в петък показа, че потреблението в страната се е увеличило с 0,4% през октомври спрямо септември. Икономистите прогнозираха ръст от 0,3%. Статистическата агенция Insee потвърди, че брутният вътрешен продукт (БВП) през третото тримесечие е нараснал с 0,5% спрямо предходните три месеца.

В Испания инфлацията се е забавила заради понижение на цените на електроенергията. Показателят обаче остава на или над 3% за трети пореден месец.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:25 | 28.11.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още