Великобритания и Европейският съюз (ЕС) официално подписаха новия си план за облекчаване на търговското напрежение в Северна Ирландия след Brexit, въпреки че Демократическата юнионистка партия продължава да възразява.
След поредица от срещи в петък в Лондон, съпредседателствани от Марош Шефчович, представител на ЕС за Brexit, и Джеймс Клевърли, външен министър на Великобритания, обявиха официалното приемане на Рамката от Уиндзор след месеци на разговори, някои от тях доста остри, пише Politico.
„Тези договорености разрешават по окончателен начин предизвикателствата в действието на Протокола за Ирландия/Северна Ирландия през последните две години и ежедневните проблеми, пред които са изправени хората и бизнеса в Северна Ирландия, като същевременно подкрепят и защитават Споразумението от Разпети петък във всички негови части“, казва се в съвместно изявление на Брюксел и Лондон.
Новото споразумение има за цел да отстрани множеството проблеми с управлението на Северна Ирландия след Brexit и да убеди юнионистите да се върнат в регионалното правителство.
Възможно е обаче рамката да преживее още турбуленции.
Юнионистите изразиха сериозни опасения относно плана и депутатите на партията гласуваха против него тази седмица. Политическата сила настоява връщане към споделена власт в Северна Ирландия и отхвърля т. нар. Спирачка на Стормонт, която дава по-голямо влияние на местния парламент относно правилата на ЕС, които трябва да се прилагат в региона. Според Демократическата юнионистка партия този механизъм е недостатъчен, за да спре „налагането на правото на ЕС " там.
В Министерството на външните работи на Великобритания Шефчович коментира, че преговорите са проведени „внимателно, професионално“ и „в дух на приятелство и сътрудничество“.
По думите му споразумението защитава единния пазар на ЕС и вътрешния пазар на Великобритания, а най-важното е, че защитава споразумението от Разпети петък (известно още като Белфасткото споразумение) – документът, който слага край на конфликта в Северна Ирландия и регламентира бъдещето на провинцията.
Рамката от Уиндзор беше договорена от премиера на Великобритания Риши Сунак и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен миналия месец. Външният министър на Великобритания Джеймс Клевърли коментира, че рамката ще изпълни ангажимента на правителството „да осигури стабилност и сигурност“ за Северна Ирландия.


Един загина, а 24 пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 30 юни 2026
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Гала стана баба за втори път
Yettel обновява ТВ плановете си с повече екрани за едновременно гледане и позиции за премиум съдържание
Миланов: Част от паричните потоци за “Баба Алино” са от Дубай
Оцелял при катастрофа с три жертви на АМ "Тракия": Най-тежката гледка в живота ми