Европейската централна банка (ЕЦБ) ще изпрати писмо с оплакване до италианското правителство за въвеждането на 40-процентния данък върху свръхпечалбите, обявен изненадващо миналата седмица. За това съобщава италианският вестник Corriere della Sera, цитиран от Bloomberg. Ходът на централната банка е предпоставка да се увеличи търкането между Рим и Франкфурт.
Регулаторът, който според информацията не е бил информиран за решението на италианските власти, ще пише до правителството на Джорджия Мелони, изразявайки възраженията си, съобщава вестникът.
Макар ЕЦБ да няма правомощията да се намесва във вътрешнополитически решения, такова писмо би било посрещнато с недоволство от правителството в Рим, което многократно е нападало централната банка заради политиката на лихвени повишения.
Италия – която изправи на нокти инвеститорите, когато представи данъка на 7 август, изтривайки първоначално 10 млрд. долара пазарна капитализация от местните банки, преди да настъпи възстановяване – няма да е единствената страна с такова мъмрене. Когато Испания и Литва обявиха сходни налози за банките, ЕЦБ също разкритикува хода.
Запитани за коментар за публикацията на Corriere, от ЕЦБ съобщиха, че е получено официално запитване за консултация от страна на Италия и „ще се публикува мнението на ЕЦБ своевременно“.
Оплакването на ЕЦБ от банковия налог би подхранило допълнително наратива за гнева на инвеститорите и пазарите заради изненадващия ход на правителството на Мелони.
След първоначалното обявление правителството направи крачка назад, посочвайки, че мярката ще е ограничена до 0,1% от активите на кредиторите. Властите очакват в хазната да постъпят до 3 млрд. евро от данъка.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 2 години Vъшка като се наяде излиза на челото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар