Машинно гласуване на местните избори в София няма как да бъде проведено. Това коментира пред bTV зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева във връзка с решението на Общинската избирателна комисия за столицата да допусне машинно гласуване на територията на София.
Припомняме, че ЦИК късно вчера реши на местните избори и на балотажа през следващата седмица да се гласува само с хартиени бюлетини заради липсващо удостоверение на машините от Министерството на електронното управление и сигнали за евентуална злоупотреба с данни на един от зам.-министрите в същото ведомство.
Министерството на електронното управление издаде въпросното удостоверение късно снощи, като от ведомството разясниха, че нямат съмнения дали машините отговарят на законовите изисквания.
Росица Матева посочи в коментара си, че решението на ЦИК е за цялата страна и няма как София да бъде извадена от него, както и че Комисията не е разрешила машини да бъдат доставяни в страната. Снощи обаче от ЦИК са установили, че машини са напуснали склада на Комисията без разрешение. Дадени са указания на Министерството на вътрешните работи машините да бъдат върнати.
„Имаме достатъчно информация, която ни накара да приемем това решение. Имаме основания да не сме сигурни какъв софутер е инсталиран на машините“, допълни тя.
Според Общинската избирателна комисия за столицата решението на ЦИК е неразбираемо, защото Министерството на електронното управление удостовери съответствието на машините съвместно с институтите по метрология и стандартизация.
Информацията от доклада на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) съдържа данни, които предполагат недоверие в изборния процес и компрометиране на машинното гласуване, каза в предаването „Денят започва“ по БНТ председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова. Избирателното ни право ще бъде осигурено с гласуване чрез хартиени бюлетини, увери тя. Не смятам, че има някаква заплаха за честността на изборите, каза още Нейкова, цитирана от БТА.
Нейкова не коментира решението на ОИК – София, но отбеляза, че няма как да се появи машина в избирателна секция.
Главният секретар на МВР потвърди пред Нова телевизия за указанията за връщане на машините за гласуване обратно в склада на ЦИК. Той обаче посочи, че ведомството все още не разполага с доклада на ДАНС, заради който в петък се проведе и спешен председателски съвет в Народното събрание.
Коцев увери, че ако решението на ЦИК за машините се промени, МВР ще го изпълни и ще закара машините до избирателните секции в срок.
* Допълнена информация!


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа