Към момента изпълняваме всички Маастрихтски критерии за влизане в еврозоната с изключение на този за инфлацията, която спада всеки месец и все повече се доближава до референтната стойност. Това е казал министърът на финансите Асен Василев при среща с германския си колега Кристиан Линднер, съобщават от пресцентъра на Министерството на финансите.
Германия подкрепя членството на България в еврозоната, е потвърдил Линднер по време на срещата.
Василев е представил напредъка на страната ни по пътя към еврозоната. Двамата министри са се обединили около важността на приемането на България в еврозоната от 1 януари 2025 г., като това трябва да стане при изпълнение на техническите критерии.
Двамата са разговаряли и за актуалните законодателни инициативи на ЕС, както и сътрудничеството между митническите власти на двете страни. Линднер оценява високо работата на страната ни за защита на външните граници на ЕС. Договорено е сътрудничеството в тази област да продължи.
Според последните данни на НСИ инфлацията в България е продължила да забавя темпа си и през декември, като годишната инфлация се е свила до 4,7% - с около два процентни пункта над средната за еврозоната.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава