IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще стане ли "стоманеното приятелство" между Китай и Сърбия още по-здраво?

Пекин гледа на Белград като на важен играч в региона на Балканите и показва, че планира да засили присъствието си в тази част на Европа

16:48 | 06.05.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: Bloomberg LP
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: Bloomberg LP

Сърбия е една от едва трите европейски страни, които китайският президент Си Дзинпин включи в първата си европейска обиколка от пет години. Китайският държавен глава пристига утре от Париж в Белград, където ще остане до 8 май, след което ще посети Будапеща. Китайският лидер и сръбският му колега Александър Вучич ще обсъдят международната и регионална ситуация, задълбочаването на китайско-сръбските отношения, както и възможности за инвестиции и инфраструктурни проекти.

Също утре се навършват 25 години, откакто по време на бомбардировките на НАТО срещу Югославия американски ракети удариха китайското посолство в Белград, при което загинаха трима души, а най-малко 20 бяха ранени. Белият дом по-късно определи случилото се като грешка и го обясни с неточни карти. Това ще е втората официална визита на Си Дзинпин в Сърбия от 2016 г.

Фактът, че Белград е сред трите европейски столици, които китайският лидер е избрал да посети, показва, че Пекин гледа на Сърбия като на важна страна в региона и че планира да засили присъствието си в тази част на Европа. Пекин и Белград споделят едни и същи позиции по ключови политически въпроси.

"Двете страни са значително сближени от военния неутралитет на Сърбия, която не възнамерява да се присъедини към НАТО, от нежеланието на Белград да хармонизира външната си политика с Брюксел по отношение на Китай и Русия, както и от общите предизвикателства пред териториалната цялост на двете страни," коментира пред сръбската редакция на BBC Александър Митич, научен сътрудник в Центъра за изследвания на „Един пояс, един път“ към Института за международна политика и икономика в Белград.

"Най-добрият партньор на Сърбия"

Китай не признава обявената през 2008 г. независимост на някогашната сръбска област Косово, а Сърбия следва политика на "един Китай". Белград разчита на подкрепата на Пекин в Съвета за сигурност на ООН по въпроса за непризнаването на Косово.

В навечерието на посещението в интервю за китайската държавна телевизия CCTV сръбският президент Александър Вучич казва, че Китай е най-добрият партньор на Сърбия в осъществяването на националните цели и че е време да се премине към ново равнище на отношенията между двете страни, към стратегическо партньорство.

Сърбия е първият всеобхватен стратегически партньор на Китай в Централна и Източна Европа и двете страни имат дълбоко стоманено приятелство, коментира по повод визитата говорителят на китайското външно министерство Лин Дзиен, цитиран от сръбските медии.

"Стоманено приятелство" е официалната формулировка, която Пекин и Белград използват за описване на двустранните си отношения.

Лин Дзиен уточнява, че по време на посещението двамата държавни глави ще обменят мнения за отношенията между Китай и Сърбия, за международни и регионални въпроси от общ интерес, ще обмислят начини за подобряване на позиционирането на отношенията между двете страни и ще очертаят път за бъдещото развитие на двустранните отношения.

Китайският посланик в Белград коментира, че посещението на Си Дзинпин ще отвори нова глава в историята на сръбско-китайските отношения, съобщават сръбските медии.

Същевременно в последния ден на април новото сръбско правителство обяви, че е приело необходимите актове за подобряване на сътрудничеството с Китай в няколко области - образование, наука, иновации, технологично развитие, както и икономическо и техническо сътрудничество в областта на инфраструктурата.

Фокус върху инфраструктурата

Именно инфраструктурните проекти, според експерти, ще бъдат в центъра на разговорите по икономически теми по време на предстоящото посещение.

„Това, което предстои, е и началото на прилагането на Споразумението за свободна търговия с Китай, което се очаква от юли тази година, така че вероятно ще се говори и за проекти в Сърбия в рамките на Експо 2027 и на по-широкия инвестиционен цикъл, отнасящ се към (програмата) „Скок в бъдещето 2027 г.“, казва Боян Станич от Търговската камара на Сърбия, цитиран от сръбската държавна телевизия РТС.

Белград и Пекин подписаха Споразумението за свободна търговия през октомври. То ще улесни вноса на 8930 сръбски продукта в Китай и на 10 412 китайски продукта на сръбския пазар.

Като част от китайската инициатива „Един пояс, един път“, към която Сърбия се присъедини през 2017 г., бяха изградени няколко големи инфраструктурни проекта. Пекин даде начало на инициативата през 2013 г. с цел разработване на нови търговски пътища и пазари за китайския износ.

Сред значимите завършени или започнати съвместни проекти са железопътната линия Белград-Будапеща, изграждането на “Пупинов мост”, участъци от магистрала „Милош Велики“, околовръстното шосе на Белград, ремонта на ТЕЦ “Костолац” и “Панчево”. През последните 10 години обаче дългът на Сърбия към Китай е нараснал 12 пъти до 3,7 млрд. евро през 2023 г., посочва BBC.

"Бързи" кредити по облекчени процедури

Властите в Белград обясняват вземането на заеми от Китай вместо от институциите на ЕС, от който Сърбия иска да стане част, с това, че китайските кредити са "бързи", тъй като процедурите са облекчени. Финансирането с пари от ЕС означава да се следват европейските процедури, които включват прозрачност и обявяване на търгове, отбелязва сръбската секция на Радио "Свободна Европа".

Според експерта по отношенията между Китай и Сърбия Александър Митич китайските компании са привлечени в Сърбия от „квалифицираната и сравнително евтина работна ръка, енергийния, селскостопанския и индустриален потенциал, инвестиционните възможности в пътна инфраструктура, както и от безвизовия режим за китайски граждани“.

Сръбският министър на вътрешната и външната търговия Томислав Момирович каза в края на миналия месец, че Китай е сред най-големите инвеститори в страната, тъй като е вложил 5,5 млрд. долара в сръбската икономика в периода от 2014 до 2023 г. Китай е вторият по важност външнотърговски партньор на Сърбия. Според изявлението на Момирович стокообменът с Китай през 2023 г. възлиза на 6,1 млрд. евро. Министърът отбелязва, че Китай е седмият експортен пазар с дял от четири процента в общия сръбски износ.

Най-големите износители за Сърбия за миналата година са китайските компании Zijin Mining, Zijin Copper и HBIS, чийто общ износ възлиза на малко под 2,5 млрд. долара, показват данни на Министерството на финансите. Макар това число да е значително за сръбската икономика, то не представлява дори една хилядна от общия китайски износ през миналата година, който възлиза на почти 3,4 трлн. долара. Това показва, че търговията и инвестициите в Сърбия и Западните Балкани са "почти незначителни" за Китай, казва пред сръбската редакция на BBC Ричард Турчани, програмен директор на Централноевропейския институт за азиатски изследвания.

По думите му тези инвестиции са “по-скоро символични, отколкото наистина значими за Китай, а Си Дзинпин не идва в Сърбия за втори път от осем години заради икономиката, а заради политиката“.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:48 | 06.05.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 18
khao
преди 1 седмица
До: evlogi дошъл е на обиколка по новите колонии :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 17
zelka007
преди 1 седмица
До: evlogi ... ами зависи ... ще получат предмостие в Европа ... това е една от малкото , да не напиша единствената държава , която бърбори за китайски инфраструктурни обекти ... некои от по-гладните се поопариха , други като нас въобще ги отрезаха , ни за фабрики , ни за банки , ни за депа за електронните има магазини за внос ... като цяло Поднебесната удря на дъpвo в ЕС за почти всичко ... къде да иде с тази физиономия на (цензура) мушкато , освен при друго таковано мушкато ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 15
evlogi
преди 1 седмица
Ай , Унгария ми е ясна, тя е в ЕС и китаецът иска да я ползва за троянски кон.*** с тез само си губи времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още