Директорът на Държавната консолидационна компания (ДКК) Константин Стойчев запазва поста си и ще носи отговорността за управлението и сложните процеси по заздравяване на дружеството. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев в предаването на БНТ „Денят започва с Георги Любенов“, цитиран от БТА.
По повод новото назначение в Съвета на директорите на ДКК на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов като един от петимата членове на Съвета, вицепремиерът посочи, че Христов е избран заради международния си опит в преструктурирането, сливанията и придобиванията на дружества в частния сектор.
Министърът напомни, че още в началото на поемането на поста е спрял всички плащания по договори и обществени поръчки в Министерството на икономиката, инвестициите и индустрията и допълни, че събраната информация ще бъде оповестена на брифинг другата седмица. Сред „шокиращите“, по думите му, корупционни и скандални схеми той посочи авансово изплащане до 100 процента от сумите по различни договори, индексации на вече дадени аванси, срещу които държавата не е получила нищо в замяна. По думите на вицепремиера налице са сериозни съмнения за корупционни практики в ключови структуроопределящи дружества.
По отношение на ДКК министърът посочи, че има противоречие между официалните „цветущи“ отчети на старото ръководство и реалното тежко финансово състояние на дружеството, подкрепено от сигнали на търговски контрагенти. „Бяхме получили сигнали от различни търговски контрагенти, от хора, които са свързани със структурите, които ни дадоха съвсем обратната визия за състоянието на различните дружества. И съответно аз нямам друг избор, освен да заздравя под някаква форма Съвета на директорите, да намеря хора, които имат нужния сплав и баланс между силен, международен опит и административен опит“, заяви икономическият министър.
Той каза, че заплатите в Съвета на директорите на ДКК са нормализирани и посочи, че Росен Христов ще работи за 1770 евро, което е 10 пъти по-ниско от оповестените в публичното пространство суми.
Пулев засегна и темата за Българската банка за развитие (ББР), като напомни, че с приетите промени в Закона за насърчаване на инвестициите министърът на икономиката официално ще стане принципал на банката. Пулев каза, че след поемането на контрола ще назначи пълен одит и ревизия на банката.


Изтича срокът за премахване на оградата в "Баба Алино"
Варненски рибари извадиха 10 тона отпадъци от Черно море
Атакуваха турски риболовен кораб в Черно море, има загинал
Кърлежите се завръщат по-агресивни от всякога
Възпитаници на Общински детски комплекс изработиха икона за Павлин Надворни
Технологичен срив и спад на биткойн разтърсиха трейдърите преди IPO-то на SpaceX
Хаосът с визите H-1B подкрепя стартъпите в Индия, част 2
Нови атаки, стари спорове: войната с Иран наближава 100 дни
Хаосът с визите H-1B подкрепя стартъпите в Индия, част 1
Австрия вече не е сред най-надеждните кредитополучатели в Европа
За какво служи ремъкът със сърце, висящ на колата?
Новите батерии на CATL правят революция с пробег до 1600 км
Как Daihatsu направи най-странния и най-забавен хот-хеч на планетата
Eлектромобилите се забавят, но няма връщане назад
Cybertuck стана спасителен автомобил в... Казахстан
Единият от джигите, врязал се в автобус: Пачки, татуси и чалга (ВИДЕО)
На фона на войната: САЩ дадоха визи на иранските национали по футбол
"Сънищата се завръщат сутрин" с Даниела и Владимир Овчарови
Съдят измамничка, "кръстена" от баба Ванга, за разваляне на черни магии
Свръхпреработената храна ни прави по-нещастни