Саудитският инвестиционнен фонд Kingdom Holding е инвестирал милиони в руските енергийни гиганти "Газпром", "Роснефт" и "Лукойл" през февруари и в първите дни след началото на войната в Украйна. Това става ясно от публикация в Twitter на компанията. Тя е собственост на принц Алуалид бин Талал, но през май суверенният фонд на Саудитска Арабия придоби 16,8% от него.
В периода 2020 - 2022 г. Kingdom Holding е инвестирал общо 12,8 млрд. риала (3,4 млрд. долара). През годините компанията е правила вложения в компании от различни сектори, включително във френската TotalEnergie (373 млн. риала, или почти 100 млн. долара) през септември 2020 г. и в BHP (656 млн. риала, или 175 млн. долара) в периода ноември 2021 - февруари 2022 г.
Инвестирани са средства още и в компании като Alibaba, Didi, Baidu, Blackrock и Telefonica.
Най-голяма е сумата, отпусната именно за Telefonica - 2,4 млрд. риала (640 млн. долара).
Отчетът показва още, че в периода февруари - март 2022 г. саудитският фонд е инвестирал в големите руски енергийни компании. В "Газпром" са вложени 1,4 млрд. риала, или 373 млн. долара. Това е втората по големина инвестиция на фонда за тези три години и е около 1/4 от инвестициите на фонда за тази година.
В "Лукойл" инвестициите са в размер на 410 млн. риала (109 млн. долара), а в "Роснефт" са 196 млн. риала (52 млн. долара).
Или общо в руския енергиен сектор през тази година Kingdom Holding е вложил 2 млрд. риала (533 млн. долара) - малко под половината от инвестициите, направени през тази година. Русия и Саудитска Арабия са близки партньори в петролния сектор от 2017 г., когато беше сформирана групата ОПЕК+.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
преди 3 години Русия не много бавно, но пък много безславно се превръща в арабаски васал. Тези, които имат късмет вместо изслямисти ще станат будисти. Който разбрал - разбрал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар