Десетки хиляди протестиращи се събраха в събота в шест германски града, за да поискат по-справедливо разпределение на държавните средства за справяне с нарастващите цени на енергията и разходите за живот и по-бърз преход от изкопаемите горива към зелена енергия, съобщи Ройтерс.
Протестиращите направиха шествия в Берлин, Дюселдорф, Хановер, Щутгарт, Дрезден и Франкфурт на Майн, носейки плакати с различни лозунги - от призиви за намаляване на инфлацията до изключване на ядрената енергия и повече субсидии за цената на енергията за бедните.
Според Greenpeace, един от организаторите на протестите, в тях са участвали около 24 хил. души. Полицията съобщи, че около 1800 протестиращи са се събрали в Берлин.
"Искаме да покажем, че имаме спешна нужда от финансово облекчение за гражданите, което да е социално балансирано. Правителството прави много, но разпределя средства с лейката. Хората с по-ниски доходи се нуждаят от повече подкрепа от богатите", каза Андреа Кочиш, заместник-председател на ver.di, един от синдикатите, организиращи протестите.
Снимка: БГНЕС/EPA/CLEMENS BILAN
В петък германският парламент одобри държавния спасителен пакет на стойност 200 млрд. евро, който има за цел да защити бизнеса и домакинствата от въздействието на растящите цени на енергията.
Пакетът включва еднократно плащане за покриване на една месечна сметка за газ за домакинствата и малкия и среден бизнес и механизъм за ограничаване на цените от март. Той също така ще финансира таван на цените на електроенергията за домакинствата и промишлеността със задна дата от март за спот цените и от декември за цените на фючърсите, с допълнително финансиране от печалбите на електроенергийните компании.
Инфлацията в Германия достигна през септември 10,9% - най-високото ниво от повече от четвърт век, стимулирана от по-високите разходи за енергия.
„Би било по-добре, ако разпределяме по по-справедлив начин. Има милионери, които казват, че искат да плащат повече данъци. Не виждам нищо да се случва на този фронт“, каза Улрих Франц, протестиращ в Берлин.


Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време


преди 3 години До: zelka007: "До: 0pk ... Ами протестират хората , вероятно виждат някъде неправда ... Не ги затварят по лагери както в рассия , не ги пребиват полицаите както в рассия ."В Русия протестират само петоколониците,в защита на крадеца навални ,в защита на разрушаването на Ирак ,Либия и др.! В Русия никой не протестира за топло,хляб и даже водка.! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: potentielle_energie ... А тези с по 4000 на калпак от рассийската амбасада доволни ли са ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: v_tin ... инфлацията изрожденче , се изчислява по една и съща методология в целият ЕС !! Фани виж какво е Хармонизиран индекс на потребителските цени , какво съдържа и тогава съчинявай небивалиците си ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk ... Ами протестират хората , вероятно виждат някъде неправда ... Не ги затварят по лагери както в рассия , не ги пребиват полицаите както в рассия . От какво си впечатлен ?! Че протестират бедни хора в Германия със заплати около 30 пъти минималната заплата в рассия и по този начин изразяват мнение ?! Или че рассияните с 10 пъти по ниски заплати са доволни от битието си ?! Сподели ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години От статията разбрах, че са протестирали някакви еко талибани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: potentielle_energie zvezda zvezda petoluchka skusanite gashti. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: v_tin По времето на социализма разказваха да не бързаме да изпреварваме капитализма , защото ще ни видят скъсаните ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Инфлацията в Германия достигна през септември 10,9% - най-високото ниво от повече от четвърт век, стимулирана от по-високите разходи за енергия.Хахахаха, ако се гледат хранителните стоки инфлацията е поне 70-80%, сигурно и тук са включили пианата с кошницата за мерене на инфлацията отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пролетарий ,всех сторон непротивоконституционствувателствувайте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Оно малцинствата у Бугарско се радват с триста ойро на калпак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар